Srbská Mulan - Milunka Savić bojovala za rodnou zemi v přestrojení za muže

Srbská Mulan - Milunka Savić bojovala za rodnou zemi v přestrojení za muže
Autor fotografie: Volné dílo|Popisek: Milunka Savić
30 / 04 / 2023, 10:00

Během balkánské války v roce 1912, ve scéně přímo jako z Disneyho filmu Mulan, se jedna srbská žena vydala bojovat na frontu, odhodlána položit svůj život za svou rodinu a zemi. Jmenovala se Milunka Savić a je známá jako nejvíce vyznamenaná, dekorovaná žena v historii válek.

Během balkánské války v roce 1912, ve scéně přímo jako z Disneyho filmu Mulan, se jedna srbská žena vydala bojovat na frontu, odhodlána položit svůj život za svou rodinu a zemi. Jmenovala se Milunka Savić a je známá jako nejvíce vyznamenaná, dekorovaná žena v historii válek.

Milunka Savić se narodila nedaleko Novi Pazaru na konci 19. století a vyrostla ve vesnici s méně než 20 lidmi. Její bratr byl povolán do armády, aby sloužil v první balkánské válce v roce 1912, ale Milunka si ostříhala vlasy a zaujala místo svého sourozence.

Byla mimořádně úspěšná, získala několik vyznamenání a zúčastnila se devíti misí, než někdo objevil že tento mladičký voják je ve skutečnosti mladá a krásná dívka. Milunka se vyhnula zranění v oblasti hrudníku či podbřišku, ale během své desáté mise se jí střepina bulharského šrapnelu zaryla do hrudi. Hra skončila a Milunka byla poslána ke svému nadřízenému.

Její velitel nebyl nadšený myšlenkou, že se jí musí zbavit, protože se Milunka ukázala jako odhodlaný a kompetentní voják, z nichž žádný nebyl v té době ve velké zásobě. Nakonec se rozhodl ji převést na pozici zdravotní sestry, ale Milunka odmítla. Po hodině čekání jí bylo řečeno, aby se vrátila do tábora a pokračovala v boji s nepřítelem.

Milunka byla jedním z nejlepších srbských vojáků své generace, sama zajmula 23 zmatených bulharských vojáků. Bojovala ve dvou balkánských válkách a zúčastnila se také první světové války, kterou skončila s nepřeberným množstvím vyznamenání a ocenění. Ta pocházela z celého světa. Francie jí dala Croix de Guerre a Legion d'Honneur, zatímco Rusko Kříž sv. Jiří, Velká Británie medaili Nejvýznamnějšího řádu sv. Michaela. A to zdaleka nebyla všechna.

Francie zašla tak daleko, že jí nabídla pohodlný odchod do důchodu, ale Milunka Savić se rozhodla zůstat v Srbsku. Nakonec se přestěhovala do Voždovace na předměstí Bělehradu a její hrdinství a boj za rodné Srbsko rychle upadlo do zapomnění. Během druhé světové války byla uvězněna nacisty, ale podařilo se jí přežít a po válce se do Voždovace vrátit.

Savić dostala státní důchod, a pokračovala ve svém životě kdy se obětovala pro druhé. Už nebojovala, ale adoptovala několik dětí z ulice. V roce 1972 dostala mrtvici a ve Voždovci umírá zapomenutá okolním světem.

Zdroj: culturetrip.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.