Stalin chtěl nechat zavraždit ,,nepohodlného kovboje" Johna Wayna. Ten nachystal důmyslnou past

Stalin chtěl nechat zavraždit ,,nepohodlného kovboje&quote; Johna Wayna. Ten nachystal důmyslnou past
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: John Wayne
25 / 09 / 2019, 10:00

Slavný herec měl uniknout na konci čtyřicátých let jen o vlásek smrti.

Málokdo by řekl, že slavný ,,kovboj" John Wayne mohl být trnem v oku diktátorovi Josifu Stalinovi. A přece se tak stalo. Stalin jej chtěl nechat dokonce fyzicky zlikvidovat, a to i přesto, že byl sám velkým fanouškem Waynových filmů. Jeho ,,drzý" antokomunismus však nehodlal již dál trpět.

Stalinovi vadil především fakt, že Wayne, který byl přezdívaný ,,Duke", představuje účinnou ,,hradbu" antikomunismu ve světě a že je herec hrozbou pro šíření komunismu v celosvětovém měřítku a zvláště v USA. Proto nařídil, aby Wayna najaté komando sprovodilo ze světa. Věci však nebraly poněkud jiný spád, než kremelský vládce předpokládal.

Podle knihy John Wayne - Muž opředený mýty filmového historika Michaela Munna informoval sovětský režisér Sergej Gerasimov Wayna o chystané akci v režii KGB. O chystaném zavraždění slavného herce se měla dozvědět i FBI, která měla herce též informovat, že se chystá plán na jeho likvidaci.

Další vývoj pak spíše připomíná už akční film. Wayne totiž na sovětské agenty měla nachystat vlastní léčku. Zde se zdroje různí, nicméně Wayne měl s přáteli údajně členy tohoto komanda unést, vyvézt na pláž a tam ,,zinscenovat" jejich popravu, aby je vystrašil a dostal z nich potřebné informace. Dost možná se to podařilo, protože několik sovětských agentů začalo po Stalinově vražedném plánu pracovat naopak pro FBI.

Podle jiných zdrojů však zůstalo jen u Waynovy myšlenky tento troufalý a současně nebezpečný plán uskutečnit. Na každý pád žil nějaký čas Wayne v domě, který obklopovala vysoká zeď z důvodu zvýšení své bezpečnosti. Podle Munna se pak se měl uskutečnit ještě jeden pokus o zavraždění Wayna při natáčení filmu v Mexiku. Ten se však rovněž nezdařil.

Munn v knize uvádí, že v roce 1958 došlo k setkání herce se Stalinovým nástupcem N. S. Chruščovem, který měl jej měl informovat, že pokus o Waynovo zavraždění měl iniciovat právě Stalin během jeho posledních pěti ,,šílených" let života. Chruščov údajně informoval Wayna, že dal odvolat Stalinovo rozhodnutí na fyzickou likvidaci slavného herce.

 

Zdroj: theguardian.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace