Stalin měl spadeno i na slavného maršála Žukova. Ten velké čistky přežil a stal se hrdinou SSSR

Stalin měl spadeno i na slavného maršála Žukova. Ten velké čistky přežil a stal se hrdinou SSSR
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Georgij Žukov
23 / 03 / 2023, 14:00

Ve Velké čistce, která byla realizována sovětským diktátorem Stalinem v letech 1936-1938, bylo popraveno zhruba 700 000 režimu nepohodlných lidí. Poprav nebyli ušetřeni ani vysocí představitelé armády jako například Michail Tuchačevskij a mnozí další. Popravě se naopak vyhnul maršál Georgij Žukov, který se nacházel také v hledáčku tajné policie.

Čistka, která neměla v SSSR obdoby, přišla před vypuknutím druhé světové války a popravení vojenští velitelé a další vysocí armádní činitelé pak Stalinovi samozřejmě chyběli v poli. NKVD v letech 1936 - 1938 se zvlášť činila, kdy si Stalin vyřizoval účty s domnělými či skutečnými nepřáteli režimu.

Žukov, jehož hvězda měla zanedlouho zazářit v druhé světové válce, mohl být mezi popravenými, protože byl též v hledáčku NKVD. Sám Žukov o tom v rozhovoru hovořil v roce 1971. když řekl, že ,,nezbytné" (a samozřejmě falešné) dokumenty proti němu byly připraveny a stačily k tomu, aby byl zatčen. Otázkou zůstává, jak se dokázal dostat maršál ze spárů NKVD a nakonec přežít Velkou čistku. Ve svých pamětech Žukov píše o několika uskutečněných telefonátech na příslušná místa a řadě výslechů s politickými komisaři.

Jeden z nich, Filip Golikov, vyslýchal Žukova v roce 1937, kdy stalinská čistka vrcholila. Výslech proběhl po zatčení vojenského velitele Daniela Serdicha, kterého měl nahradit právě Žukov. Když se Golikov Žukova zeptal, co si myslí o Serdichovi, ten mu odpověděl, že jej považuje za patriota a jednoho z nejčestnějších komunistů. To však nebyla odpověď, kterou Golikov chtěl po Žukovovi slyšet.

Politický komisař pak Žukovovi položil otázku, zda není nebezpečné pro budoucího velitele armády vychvalovat ,,nepřítele lidu". Žukov na to odpověděl, že neví proč byl Serdich a další zatčeni a že muselo dojít k nějaké chybě. Golikov pak na Žukova ,,nastoupil", když mu vyčetl, že podceňoval roli a význam politických pracovníků v armádě a byl ,,hrubý" v jednání se svými podřízenými.

Golikov citoval tato obvinění ze zprávy politického komisaře Yunga, který se stal později také obětí čistky. Žukov se však opět bránil a přešel při výslechu do útoku, když označil politické pracovníky v armádě jako ,,nedostatečné" komunisty. Ti se podle něho ,,obklopili" demagogogií namísto toho, aby prokázali bolševickou pevnost a vytrvalost.

Je zajímavé, že Yungovy kritické zprávy o Žukovovi zpozdily jeho plánované povýšení. Nicméně pokud by byl Žukov povýšen, jeho šance na jeho odstranění by se mnohonásobně zvýšily. Protože v čistkách platilo, že čím větší hodnost, tím větší pravděpodobnost, že dotyčný armádní činitel spadne do osidel NKVD.

Štěstí a Žukovova neústupnost a houževnatost tak byly faktory, které de facto pomohly Žukovovi přežít Velkou čistku, která v rámci armády ochromila její kapacity s ohledem na blížící se válku. Žukov se zachránil a stal se jedním z nejlepších vojenských velitelů ve druhé světové válce.


Zdroj: history.com

Tagy článku