Stalinova dcera emigrovala za vlády Brežněva do USA. Návrat ale nevydržela a zasáhl Gorbačov

Stalinova dcera emigrovala za vlády Brežněva do USA. Návrat ale nevydržela a zasáhl Gorbačov
Autor: wikipedia, public domain|Popisek: Stalin, Světlana a Berja
07 / 03 / 2020, 10:00

Narodila se 28. února 1926 Stalinově druhé manželce a původně sekretářce Naděždě Allilujevové. A obě ženy neudělaly soudruhům radost. Naděžda zemřela v roce 1932, zřejmě spáchala sebevraždu, což bylo nařízeno kamuflovat jako apendicitidu. Její a Stalinova dcera v roce 1967 přes Nové Dillí, Řím a Ženevu emigrovala do Spojených států. V roce 1984 se na necelé dva roky do SSSR vrátila. A znovu emigrovala.

Světlanina matka se zastřelila v době, kdy bylo dívce šest let. Přímým důvodem mohla být hádka s neurvalým Stalinem během společenské večeře, kterou vyvrcholily dlouhodobější spory, částečně osobního či vztahového charakteru, ale především politické - kolektivizace a likvidace tradičního venkova, tolik opěvované třeba Voskovcem a Werichem, se začaly projevovat hladomorem na Ukrajině. Dcera jednoho ze dvou nejhorších tyranů moderních dějin neměla naději na normální život. Její první vztah s filmařem, scénáristou a hercem, o více než dvacet let starším Alexejem Kaplerem, otec Stalin neschvaloval, a Kapler putoval do vyhnanství a v roce 1948 dokonce do gulagu.

Ze schváleného manželství s univerzitním spolužákem Grigorijem Morozovem se v roce 1945 narodil syn Josif, ale pár se po dvou letech rozvedl. Jen rok vydrželo i další, tentokrát politicky domluvené, manželství s Jurijem Ždanovem, synem Stalinovy pravé ruky, Andreje Ždanova, Stalinova Goebbelse a jednoho z architektů předválečného teroru. Z něj se narodila dcera Jekatěrina.

Po tatínkově smrti v roce 1953 pak Světlana pracovala v Moskvě jako učitelka a překladatelka - hovořila plynně několika jazyky. Měla ze Stalinova popudu vystudovanou historii a politologii, ale raději se věnovala literatuře a psaní. Později prohlásila, že nemožnost studovat umění a způsob, jakým Stalin naložil s Kaplerem, byly dvě věci, které jí zničily život. Svého otce popsala jako sice milujícíhího, ale velmi jednoduchého, drsného a krutého člověka. Údajně neschvalovala mnohá ze Stalinových opatření, ale vinu spatřovala spíše v komunistickém režimu jako takovém.

V roce 1963 se setkala s indickým komunistou Braješem Singhem. Zamilovali se, nicméně Singh byl dlouhodobě vážně nemocný a již o tři roky později zemřel. Světlaně bylo dovoleno odcestovat do Indie, aby předala jeho popel rodině k tradičnímu pohřbu do Gangy. V Novém Dillí pak 6. března 1967 na americkém velvyslanectví požádala o politický azyl. Z diplomatických důvodů a ohledů na Indii a její vztahy se SSSR pak cestovala do Spojených států nikoli přímo, ale přes Řím a Ženevu. Její již plnoleté děti zůstaly v Sovětském svazu, zatímco ona v dubnu po příletu do New Yorku veřejně během tiskové konference odsoudila politiku svého otce a legitimitu sovětské vlády.

V roce 1970 se oženila s architektem Petersem a narodila se jim dcera Olga. Americkou občankou se stala v roce 1978 - ale již o šest let později se vrací, i s dcerou Olgou, do Sovětského svazu a znovunabývá sovětského občanství. Prohlásila, že v USA nezažila jediný šťastný den a byla hračkou v rukách CIA. Nevydržela v SSSR ovšem ani dva roky; žádá Ústřední výbor dopisem o možnost vycestovat do zahraničí a s Gorbačovovým souhlasem se v roce 1986 vrací do USA. Svá protizápadní propagandistická vyjádření popírá. Nějakou dobu žije také v Británii a ve Švýcarsku. Dožívá ve Wisconsinu, kde v roce 2011 jako "Lana Peters" umírá na rakovinu tlustého střeva. Stalinova vnučka Olga žije v Portlandu, Jekatěrina je geoložkou na Kamčatce. Vnuk Josif byl kardiologem, zemřel v roce 2008.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace