Stalinův nepřítel Trockij: Dokázal přežit zběsilou palbu atentátníků, osudným se mu stal až horolezecký cepín

Stalinův nepřítel Trockij: Dokázal přežit zběsilou palbu atentátníků, osudným se mu stal až horolezecký cepín
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Lev Davidovič Trockij
21 / 08 / 2021, 16:00

Lev Davidovič Trockij, Stalinův nepřítel, zemřel 21. srpna 1940 po atentátu v Mexiku. Stalin, který si jeho smrt objednal, si tak mohl odškrtnout další ,,položku" v seznamu svých nepřátel.

Trockij (původně Bronštejn) se narodil na ukrajinském venkově v roce 1879. V mládí hodně četl a začal se živě zajímat o marxistickou literaturu. Brzy také začal aktivně promlouvat do politiky a stal se nepřítelem carského režimu, který jej nechal deportovat na Sibiř. Trockij měl vlastní koncepci dobytí moci proletariátem - permanentní revoluci.

Budoucí Stalinův soupeř uvnitř bolševické strany prosazoval ,,vývoz revoluce" do celého světa a převzetí moci násilnými prostředky. Trockij se rovněž seznámil s Vladimirem Iljičem Leninem, s jehož některými názory nesouhlasil. Spojoval je však jeden cíl, a tím bylo dobytí moci v Rusku po únorové revoluci, která svrhla nenáviděný carismus. Po říjnové revoluci přišla Trockého velká chvíle, když začal mocensky významně posilovat. Stal se lidovým komisařem pro zahraničí a zastával také důležitou funkci komisaře pro záležitosti armády.

Po Leninově smrti v roce 1924 začaly líté boje o nástupnictví a Trockij se dostal brzy do sporu se Stalinem. Kromě mocenských ambic oba muže rozděloval pohled na výstavbu socialismu, potažmo komunismu v Sovětském svazu.

Trockij brzy padl Stalinovi v nemilost a ten ,,zpupného" bolševika vyhnal v roce 1929 ze země, když byl předtím roce 1927 byl vyloučen z komunistické strany. Trockij pak našel dočasné útočiště v Turecku, pobýval několik let i ve Francii, v Norsku, až v roce 1937 zakotvil v Mexiku. Zde se seznámil se slavným malířem Diegem Riverou a jeho ženou Fridou Kahlo, která se posléze stala jeho milenkou. Potom, co se jejich vztah provalil, se Trockij odstěhoval do vlastní vily.

I v nuceném exilu se ale stal ostrým kritikem Stalinova režimu. Ten se rozhodl svého vytrvalého kritika navždy umlčet. Trockij se zabydlel ve svém střeženém sídle, které tvořila početná ochranka. První atentát se uskutečnil 23. května 1940, když Trockého vilu přepadlo komando složené asi z 20 mužů a zahájilo v ložnici, kde Trockij spal, zběsilou střelbu. Tu však Trockij jako zázrakem přežil, když se vrhl rychle pod postel. Tím si zachránil život. Ne ovšem nadlouho.

Druhý atentát měl provést najatý vrah, Katalánec Ramón Mercader, který se vetřel Trockému do přízně jako novinář. Absolvoval několik návštěv a při té poslední, 20. srpna 1940, se rozhodl Trockého sprovodit ze světa. Pod smyšlenou záminkou, že chce od Trockého zredigovat novinový článek, ho v nestřežený okamžik vší silou uhodil horolezeckým cepínem do hlavy. Trockij byl s těžkým poraněním hlavy převezen do nemocnice, kde následující den umírá. Mercadera zatkla policie a za vraždu byl odsouzen na 20 let vězení. Po svém propuštění mu sovětský režim udělil titul hrdina Sovětského svazu.

Stalin tak dosáhl svého a odstranil svého dlouholetého názorového i mocenského oponenta, kterého nejprve vyhnal ze Sovětského svazu a posléze ho nechal zavraždit.

Zdroj: history.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace