Autor fotografie: https://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Molotov-1.jpg|Popisek: Těžký křižník Molotov
Sovětský diktátor Josif Stalin toužil po smrtící flotile bitevních lodí. Tento sen se mu však nikdy nesplnil.
Jak víme, Sovětský svaz byl vždy pozemní velmocí a investovala do pozemních sil také nejvíce svých zdrojů. Plány na výstavbu větších válečných plavidel byly pozdrženy kvůli Velké vlastenecké válce, v níž Sovětský svaz téměř vykrvácel. Na druhé straně požíval velké prestiže jakožto jeden z hlavních vítězů proti nacismu.
Stalin se cítil na vrcholu a plánoval stavbu bitevních lodí, jichž mělo být jedním slovem řečeno ,,hodně". Sovětský diktátor dobře věděl, že pokud má Sovětský svaz zůstat rozhodující vojenskou silou, potřebuje také silné námořnictvo, a tedy i bitevní lodě.
A proč zrovna bitevní lodě, které úspěšně nahradily letadlové lodě jakožto dominantní námořní platformy? Stalin měl totiž odpor k letadlovým lodím a dával přednost právě stavbě bitevních lodí. To názorně dokázal v září 1945 na setkání věrchušky, kdy Stalin zamítl návrh na stavbu letadlových lodí a místo toho přikázal zkompletování bitevní lodě Sovetskaja Rossija.
Stalin posléze nařídil sovětskému námořnictvu postavit dvě bitevní lodě o výtlaku 75 000 tun v rámci Projektu 24 a sedm bitevních křižníků z Projektu 82 (třída Stalingrad). Byla to plavidla o výtlaku od 36 500 do 55 000 tun (nakonec nižší, než Stalin sám navrhoval) vybavených od 9 do 12 šestnáctipalcových děl a 12 osmnáctipalcových děl. Měla dosahovat rychlosti mezi 25 - 33 uzly.
Mezitím probíhala na Západě ,,šuškanda" o sovětských ,,superbitevních" lodích, které se měly stavět v sibiřských loděnicích. Byly známy pod krycím jménem K-1000.
Nicméně k tomu nikdy nedošlo. Sovětský svaz v podstatě neměl nikdy rozsáhlé kapacity na stavění plavidel, válka navíc způsobila obrovské škody sovětskému průmyslu. Velkorysý plán na stavbu bitevních lodí o výtlaku 75 000 tun tak nedošel svého naplnění. Dva ze zmiňovaných sedmi plánovaných bitevních křižníků se sice začaly stavět, ale nebyly nikdy dokončeny. Stalinův sen o velké flotile bitevních lodí pak definitivně pohřbila diktátorova smrt v roce 1953 a ambiciozní plány se už potom nikdy nerealizovaly.
Zdroj: nationalinterest.org