Kat NKVD: Stalinův miláček Blochin zavraždil až 50 000 lidí

Kat NKVD: Stalinův miláček Blochin zavraždil až 50 000 lidí
Autor fotografie: ?Carlosrodriguesw235 / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons|Popisek: Vasilij Blochin
06 / 07 / 2024, 14:00

Vasilij Blochin, generálmajor NKVD má ruce potřísněné krví. Podle některých odhadů může za smrt až 15 000 lidí, nepohodlných sovětskému režimu.

Z rolnické rodiny se Blochin dostal až do NKVD


Stejně jako Adolf Hitler měl ,,svého" kata Johanna Reichharta, který popravil gilotinou přes 3 000 lidí, tak i sovětský diktátor Stalin se nedal v tomto směru ,,zahanbit". Vrchní popravčí Vasilij Blochin (1895-1955) byl generálmajorem, který černou práci vykonával v NKVD. V jeho životě to však dlouho nevypadalo tak, že se Blochin ujme katovského řemesla. Narodil se v roce 1895 v rodině rolníka. Během první světové války sloužil v carské armádě. Jako jeden z mála popravčích získal univerzitní vzdělání, miloval koně a ve své knihovně měl o nich několik stovek publikací. Jeho chvíle však přišla po převzetí moci bolševiky v roce 1917, kdy nastartoval svou krvavou kariéru.

 Sovětské popravy

Stalinův oblíbený kat NKVD Vasilij Blochin 

 

Na místo vrchního popravčího byl už jako prověřený vybrán Stalinem. Blochin osobně zabil až 15 000 lidí, což z něho dělá jednoho z nejkrvavějších katů vůbec. K celkovému číslu musíme připočíst i kolem 7 000 zajatců, které osobně popravil během Katyňského masakru v roce 1940. Tento polský masakr, kde zahynulo přes 20 000 důstojníků polské armády a intelektuálů, je jedním z nejtemnějších momentů sovětské historie. Blochin se na této akci podílel nejen jako vykonavatel, ale i jako organizátor. Místnost, kde probíhaly popravy, byla speciálně upravena – stěny byly zvukotěsné a podlaha nakloněná pro snadné odvádění krve.

 Katyňský masakr a extrémně rychlé popravy Blochina

 

Blochinovy popravčí techniky byly neuvěřitelně efektivní a brutální. Pro provádění masových poprav, jako právě během Katyňského masakru, si přivezl vlastní německé pistole Walther, které považoval za spolehlivější než standardní sovětské zbraně TT-30. Popravy byly prováděny v noci, aby se minimalizovala možnost objevení, a těla byla poté rychle odvezena a pohřbena v masových hrobech. Blokhinovým úkolem bylo zajistit, aby všechny stopy těchto zločinů byly pečlivě zameteny. O mnoho let později bývalý důstojník NKVD Dmitrij Tokarev popsal, jak se Blochin během poprav oblékal do kožené řeznické zástěry s rukavicemi sahajícími až k ramenům, dlouhého koženého kabátu a kožené čepice, aby chránil svou uniformu před skvrnami od krve. 

Katyňský masakr

Blochin a Stalinova Velká čistka 

 

Blochin popravoval kromě jiného i vysoce postavené bolševiky, kteří byli odsuzováni ve vykonstruovaných politických procesech ve třicátých letech. Jeho rukou třeba padl maršál Michail Tuchačevskij či někdejší šéf NKVD Nikolaj Ježov a mnozí další. Zajímavé je, že pod Ježovem předtím sám Blochin sloužil. Nejen bolševici však padli za obět Blochinově chladnokrevnosti. Generálmajor posílal na onen svět například umělce, spisovatele či nepohodlné novináře, kteří byli považováni za hrozbu pro režim. Mezi jeho oběti patřil slavný avantgardní režisér Vsevolod Mejerchold, jehož smrt byla doprovázena brutálním mučením.

Nikolaj Ježov se Stalinem podél přehrady Volha, originál. Yezhov by později byl odstraněn z obrazu.

Blochin nikdy před popravami nepil, ani v Katyni

 

Blochin měl již předtím důslednou ,,průpravu" z Čeky, sovětské tajné policie, kterou vedl nechvalně známý bolševik Felix Dzeržinskij. Stalinovi se na Blochinovi zamlouvala především chladnokrevnost a nemilosrdnost, s jakou svou práci vykonával. To byly ostatně vlastnosti, jež měly oba dva, jak popravčí, tak i diktátor. Blochin ke své práci přistupoval profesionálně a nikdy před samotnými popravami na rozdíl od svých kolegů nepil. Jeho denní rutina zahrnovala pití sladkého čaje a pečlivou přípravu včetně řeznického mundúru na každou popravu. Byl znám svou bezcitnou efektivitou, protože popravit jednoho člověka mu trvalo pouhé tři minuty. Tímto tempem plnil děsivé kvóty stanovené během masových poprav.

Pohřeb Felixe Edmundoviče Dzeržinského v Moskvě. (zleva doprava): Rykow, Jagoda, Kalinin, Trockij, Kameněv, Stalin, Tomskij, Bucharin.

Po Stalinově smrti ho čekal pád a konec kariéry kata

 

Po Stalinově smrti v roce 1953 odešel Blochin do penze. Tu si však neužil dlouho, protože politická garnitura, která nastoupila po smrti diktátora, zahájila vyšetřování Stalinových zločinů. Blochin byl vyslýchán, ale nakonec vyšetřovatelé došli k závěru, že nebyl přímým organizátorem teroru, ale ,,pouze" nástrojem. Toto tvrzení však nezabránilo tomu, aby byl v roce 1954 degradován. V nových poměrech se již Blochin neorientoval tak dobře, jako v době největšího Stalinova teroru. Zemřel v roce 1955, přičemž okolnosti jeho smrti nejsou vyjasněné. Buďto měl zemřít na infarkt, nebo spáchat sebevraždu. S jistotou se to však patrně nikdy nedozvíme.

Zdroj: allthatsinteresting.comwww.crimemagazine.comwww.outono.netbritannica.com

Tagy článku

-->