Stalinův rozkaz č. 227 – zbabělce likvidujte na místě

Stalinův rozkaz č. 227 – zbabělce likvidujte na místě
Autor: RIA Novosti archive, image #61150 / Alpert / CC-BY-SA 3.0|Popisek: Ilustrační fotografie
10 / 09 / 2020, 16:30

Sovětský diktátor Josif Stalin vydal 27.července 1943 osudový rozkaz č. 227, známý jako Zpátky ni krok!, který nařídil likvidaci těch, kteří způsobí či rozšíří paniku a zbabělců, kteří měli být na místě zlikvidováni.

Úspěchy na počátku operace Barbarossa Hitlera navnadily, a tak vydal rozkaz k útokům na města pojmenovaná po sovětských diktátorech, Stalingrad a Leningrad. Němečtí generálové považovali útok na Stalingrad za bláznivý nápad a 6. armáda generála Pauluse skončila v krvavém mlýnku na maso stalingradského kotle.

Útok na Leningrad byl pro oba diktátory a bývalé spojence velmi významný. Leningrad byl významným průmyslovým městem, základnu zde měla Baltská flotila a hlavně neslo jméno zakladatele SSSR. Stalin také nemohl dopustit dobytí města svým nepřítelem, a proto vydal rozkaz č. 227, kterým zakázal svým vojskům ustupovat bez rozkazu vyššího velení.

Sovětský diktátor totiž pochopil, že ustupovat se nedá donekonečna a ani onen zdánlivě nekonečný prostor Sovětského svazu nemusel stačit. Ústup Rudé armády bylo nutné zastavit a proto by se ti, co by ustoupili z pozic bez rozkazu nadřízených, stali vlastizrádci. Panikáři a zbabělci v Rudé armádě museli být na místě zlikvidováni.

Stalin se opět inspiroval Hitlerem a po vzoru německého diktátora nakázal svým vojskům vytvořit trestné prapory z vojáků, kteří se nějak provinili, a teď tedy ze sebe museli smýt hanbu krví, plněním úkolů na nejnebezpečnějších úsecích fronty.

Protože ale nevěřil, že by opět neselhali, nechal vytvořit i zadržovací jednotky, které měly prchající zbabělce střílet. Myslel ale i na ty, kteří se nepříteli vzdali a v rozkaze č.227 stálo, že jejich rodiny budou zbaveny jakýchkoli státních příjmů a pomoci…

Mnoho rudých tak mělo v podstatě jen dvě možnosti, tedy zahynout kulkou nacistů, nebo kulkami svých spolubojovníků. Údajně bylo k trestu smrti zastřelením odsouzeno téměř 160 000 vojáků Rudé armády, ale kolik jich padlo v rámci bojů pod výstřely zadržovacích jednotek a politruků, tedy bez soudu už asi nikdo nezjistí.

 

Zdroj: History.com, Soviet History

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace