Stane se z potopené sovětské ponorky K-159 podmořský Černobyl?
Sovětské ponorkové loďstvo bylo vždy obrovské, ale také doprovázené různými katastrofami. Chaos, který nastal po rozpadu říše zla, jak SSSR přezdíval americký prezident Reagan, znamenal rozpad kolosu na hliněných nohách. Neudržované jaderné ponorky se staly zdrojem možného nebezpečí radioaktivního zamoření. Jedním z příkladů je ponorka K-159.
K-159 byla první generace sovětských jaderných ponorek a od začátku byla její kariéra nešťastná. Vyplula v roce 1963 a k prvnímu úniku radioaktivity došlo 2.3. 1965. Na vrakoviště Gremiša byla odsunuta v roce 1989 a na pomyslném tachometru měla přes 212 000 námořních mil. Na likvidaci nemělo Rusko prostředky a tak tam tiše rezivěla s dvěma sty dalších do roku 2003, kdy Rusko dostalo od okolních států 220 miliónů dolarů na likvidaci tohoto nebezpečí. Bohužel při jejím odtahu na likvidaci šla děravá ponorka ke dnu i se svými dvěma reaktory. Zahynulo tenkrát 8 mužů a Putin, v té době na návštěvě u Berlusconiho na Sardinii slíbil přísné vyšetřování. Ruské námořnictvo šlo ještě dál a slíbilo vyzdvihnutí vraku.
Psali jsme: Rusko buduje gigantickou jadernou ponorku, větší než Typhoon z dob SSSR
Nic takového se ale nestalo a z K-159 se stává noční můra všech rybářů v Barentsově moři. Podle Michaila Korbinskyho z institutu Nukleární bezpečnosti ruské Akademie věd nesmí zůstat trup ponorky na mořském dně. Dva reaktory obsahují 800 kilogramů vyhořelého uranového paliva. Korbinsky na semináři v Murmansku představil scénář očekávaného šíření radioaktivního Cs-137.
Je jen otázkou času, kdy začne radioaktivní látka unikat a podmořské proudy roznesou radioaktivitu i do Bílého moře a Pechorova moře. Některé oblasti zasaženy na dobu několika let a rybolov bude nutné úplně přerušit.
A tato ponorka není zdaleka jediná.
Zdroj: Barents Observer
Tagy