Starší bratr zavražděného prezidenta se vydal za likvidací německých superděl. Za troufalý kousek zaplatil nejvyšší cenu

Starší bratr zavražděného prezidenta se vydal za likvidací německých superděl. Za troufalý kousek zaplatil nejvyšší cenu
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Joseph Patrick Kennedy
03 / 10 / 2022, 10:00

Nacisté hodlali z Francie ostřelovat Londýn superděly V-3 z pevnosti Mimoyecques. Mise Afrodita, která měla za cíl děla zničit, se účastnil i starší bratr Johna Fitzgeralda Kenneyho Joseph Patrick, který se však z nebezpečné akce nakonec nevrátil.

Německo pracovalo během druhé světové války na dalekonosných superdělech V-3 (Vergeltungswaffe), jež měly ostřelovat Londýn z francouzského území a hlavnímu měsu Velké Británie způsobit rozsáhlé lidské a materiální škody. Děla byla uložena ve vojenském komplexu (bunkru) v Mimoyecques.

Britský letecký průzkum zjistil v roce 1944 v komplexu podezřelou aktivitu, která byla potvrzena tím, že v bunkr spotřebovává velké množství elektřiny. Bylo tedy posléze rozhodnuto, že bunkr zasypou spojenecké bomby a superděla V-3 budou zničena. K tomuto účelu vznikla Operace Afrodita, jež měla za cíl likvidaci bunkru rádiově řízenými bombardéry naloženými výbušninami.

Do akce se přihlásil i o dva roky starší bratr budoucího amerického prezidenta Joseph Kennedy Jr. Joseph studoval práva, ale těsně před dokončením se přihlásil do US Navy, kde strávil tři roky. Je zajímavé v této souvislosti podotknout, že stejně jako JFK měl i jeho starší bratr politické ambice. Když se narodil, prohlásil dokonce jeho dědeček, že ,,toto dítě je příštím prezidentem naší země". Ostatně i Joeův otec Joseph Kennedy sr. plánoval pro svého syna zářnou politickou kariéru, kterou měl nastoupit po skončení vojenské služby. Toho se však nakonec nedočkal.

Záměr Operace Afrodita byl jasný: odstranit z již dále pro službu nezpůsobilých bombardérů B-17 Flying Fortress a B-24 Liberator standardní výzbroj i vybavení, napěchovat tunami výbušnin (Torpexem, který je silnější než TNT) a pomocí těchto radiově řízených bombardérů tyto stroje nasměrovat na předem stanovené cíle, v tomto případě vojenský komplex v Mimoyecques, kde měly mohutným výbuchem dokonat dílo zkázy.

Bombardéry však samozřejmě musela do vzduchu dostat lidská posádka, kterou tvořil Joe Kennedy a Wilford John Willy. Ti se měli ještě předtím, než bombardér bude nasměrován na vojenský komplex, ze stroje evakuovat. 12. srpna 1944 spolu s Wilfordem Johnem Willym vzlétl B-24 Liberator vstříc ke svému cíli. Když už se blížili k pevnosti a jen několik minut zbývalo do cíle, však došlo k předčasnému výbuchu náloží v letounu, která okamžitě usmrtila posádku. Joeovi bylo pouhých 29 let.

Smrt staršího bratra JFK zasáhla, i on sloužil totiž sloužil v US Navy. Po Joeovi byl pojmenován americký torpédoborec USS Joseph Kennedy Jr., na němž krátce sloužil i další z bratrů Kennedyových Robert. Otec klanu Kennedyových pak vložil svou energii k tomu, aby na politickém nebi zazářil JFK. A to se mu také splnilo, protože JFK se stal skutečně 35. prezidentem USA v roce 1960.


Zdroj: historynet.comTagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace