Starý samuraj – japonský tank Type 74 slouží už 45 let

Starý samuraj – japonský tank Type 74 slouží už 45 let
Autor: Public domain|Popisek: Ilustrační fotografie Type 74
09 / 10 / 2020, 10:00

V 60. letech si Japonci uvědomili, že tank Type 61 nesplní jejich požadavky pro provoz v dalších desetiletích a tak Mitsubishi Heavy Industries a japonské armáda zahájily v roce 1962 studii definice projektu nového hlavního bitevního tanku.

Návrh konstrukce byl zformulován do roku 1964 a aby se osvědčila základní koncepce nového tanku, byla v letech 1964 až 1967 vyrobena a důkladně otestována řada zkušebních tanků. První dva prototypy jsou vyrobeny v závodech Maruko firmy Mitsubishi koncem roku 1968 a dokončeny v září 1969. Tank nesl označení STB-1 a obsahoval mnoho funkcí, které byly vyvíjeny pro jiné tanky té doby jako například hydropneumatický systém odpružení z MBT-70, trup Leopardu 1, britské dělo 105 mm řady L7 používané na Leopardu 1, M60, Centurionu a dalších MBT té doby, věž podobnou té na AMX-30.

STB-1 měl automatický nabíjecí systém pro britské dělo L7A1, který byl vyroben na základě licence společností Japan Steel Works. Po tomto prvním prototypu následovala trojice prototypů v roce 1971, kde již nebyl nechala automatický podavač munice, který se ukázal jako příliš složitý a příliš drahý, věž byla také mírně přepracována.

Konečný prototyp STB-6 vznikl v roce 1973. Tank byl následně přejmenován na Type 74 a první sériový tank byl dokončen v září 1975 a do ledna 1980 jich bylo vyrobeno 225. Celkem jich bylo postaveno 893 a v provozu jich je stále okolo 800 kusů.

Více se dozvíte v dalším díle Ocelových gigantů od G_J_Rasputina

                                                                             Video: YouTube

 

Zdroj: historyofwar.org

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace