Statečná odbojářka, která byla krutě mučena nacisty. Andrée de Jonghová se přesto dožila 90 let

Statečná odbojářka, která byla krutě mučena nacisty. Andrée de Jonghová se přesto dožila 90 let
Autor fotografie: Autor neznámý, volné dílo|Popisek: Andrée de Jonghová
08 / 11 / 2019, 10:00

Andrée de Jonghová byla Belgičanka, která aktivně pomáhala odboji. Skrývala sestřelené letce, pomáhala odbojářům se dostat do Velké Británie či Španělska.

De Jonghová se narodila v belgickém Schaerbeeku v rodině učitele a ředitele školy. V mládí se živila jako komerční umělkyně v Malmédách. Brzy ji však osud zavál úplně jinam. V roce 1940, když nacistické Německo napadlo Belgii, se de Jonghová přestěhovala do Bruselu a stala se dobrovolnicí Červeného kříže. V tajnosti pomáhala zraněným spojeneckým jednotkám. Postupně z této pomoci vytvořila mladá žena rozsáhlou tajnou síť s názvem Comète.

Jejím cílem bylo dopravovat ohrožené odbojáře na bezpečná místa a ukrýt je před nacistickou mocí nejlépe ve Velké Británii či Španělsku. I když první pokusy selhaly, další již byly úspěšné, když de Jonghové se podařilo dostat jednoho britského vojáka a dva belgické odbojáře do Španělska. V srpnu 1941 se De Jonghová setkala s britskými odpovědnými zástupci na konzulátě ve španělském Bilbau, a tato jednání vedle bezprostředně k tomu, že její organizace začala být podporována britskou vojenskou rozvědkou.

V roce 1942 pak síť Comète zaznamenala další úspěchy. Pomohla utéct z Belgie 400 vojákům, odbojářům, 118 z nich bylo dopraveno na bezpečné místo de Jonghovou osobně. Nicméně rok 1943 byl pro tuto organizaci pohromou. V lednu De Jonghovou zradil jeden z jejích členů a odbojářka byla zajata v Urrugne. Byla nacisty soustavně mučena a jejího otce Frédérika, který se stal také součástí její odbojářské sítě, popravili. De Jonghová nakonec prozradila, že to byla ona, kdo stál v čele sítě Comète.

I bez ní však Comète dokázala fungovat dál a pomoci dalším stovkám odbojářů a vojáků se před nacistickou mocí dostat do Velké Británie. I když De Jonghová prožila děsivé útrapy včetně mučení, byla v dubnu 1945 osvobozena.

Po válce byla statečná žena vyznamenána vysokými oceněními jako například Belgickým válečným křížem nebo americkou Medailí svobody. V její rodné Belgií si De Jonghové velmi považovali. Král Baudouin I. z ní dokonce učinil hraběnku. De Jonghová se rozhodla aktivně pomáhat druhým i po válce. Rozhodla se v Africe pomáhat lidem, kteří onemocněli leprou a jinými chorobami. Do Belgie se vrátila až ve vysokém věku. Zachránkyně mnoha životů zemřela ve věku 90 let v Bruselu. Dodnes si ji Belgie za své statečné činy velmi váží.

 

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace