Statečného kněze a bojovníka proti nacismu Dietricha Bonhoeffera oběsili těsně před koncem války. Od záchrany ho dělily pouhé dny

Statečného kněze a bojovníka proti nacismu Dietricha Bonhoeffera oběsili těsně před koncem války. Od záchrany ho dělily pouhé dny
Autor: Bundesarchiv, Bild 183-R0211-316 / CC-BY-SA 3.0|Popisek: Dietrich Bonhoeffer
07 / 09 / 2018, 16:00

Dietrich Bonhoeffer byl teolog, filozof a především bojovník proti nacismu. Za to zaplatil těsně před koncem války cenu nejvyšší.

 Rodák z Vratislavi studoval teologii, kterou též vyučoval v Berlíně. Jeho život se změnil nástupem Adolfa Hitlera k moci, který z něho udělal nesmlouvavého bojovníka proti nacismu. Veřejně odsuzoval pronásledování Židů, rasové zákony a pranýřoval princip ,,jeden vůdce, jeden národ".

psali jsme: Churchill se snažil za každou cenu utajit styky Eduarda VIII. s nacisty. Hitler ho chtěl využít jako loutkového vládce

Poté, co se stal Hitler německým kancléřem, Bonhoeffer v rádiu veřejně odsoudil nacistický vůdcovský princip vedení země. Vysílání sice bylo přerušeno, ale vedoucí nacisté se dozvěděli, co si odbojný teolog Bonhoeffer o nich skutečně myslí. Bylo zároveň jasné, že se nad ním s přibývajícími represemi začínají stahovat mračna, protože ve svých protinacistických aktivitách rozhodně nepolevoval. Právě naopak.

Stal se později členem skupiny šéfa vojenské rozvědky (Abwehr) Wilhelma Canarise, který se postavil v průběhu války proti Hitlerovi. Tato skupina, do níž patřil také Erwin Rommel, Claus von Stauffenberg či Ludwig Beck, začala osnovat plány, jak nejrychleji ukončit válku. Nakonec se rozhodli Hitlera odstranit (Operace Valkýra), pokus však skončil fiaskem.

Bonhoefferovi pak byla nacistickým režimem záměrně komplikován výkon jeho ,,oficiálního" povolání. V roce 1940 mu byly zakázány mluvené projevy, posléze i ty psané. V roce 1943 jej nacisté zatkli a uvěznili. Tam sloužil jako pastor pro ostatní vězně. 7. února 1945 jej nacisté poslali do koncentračního tábora Buchenwald a posléze do Flossenbürgu, kde jeho život skončil. 9. dubna 1945 byl spolu s Canarisem a dalšími spiklenci, zapletenými do atentátu na Hitlera, popraven.

psali jsme: Prasklé plíce, ledová voda, brutální mrzačení. Sadistický lékař ve službách nacismu neznal slitování

Dodnes platí za statečného bojovníka proti nacistickému režimu, kterému ani o krok ,,neuhnul". Paradoxní je, že od záchrany Bonhoeffera dělily jen čtyři dny. 13. 4. 1945 totiž koncentrační tábor osvobodili Američané. Bonhoeffer byl tak s dalšími popravenými jedněmi z posledních obětí nacistického režimu.

 

Koncentrační tábor Flossenbürg

Koncentrační tábor Flossenbürg - zde skončil 9. dubna 1945 Bonhoefferův život 

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace