Statečnost bez hranic. Charles Anderson likvidoval dotěrné Japonce, při ničení kulometných hnízd si zpíval

Statečnost bez hranic. Charles Anderson likvidoval dotěrné Japonce, při ničení kulometných hnízd si zpíval
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Charles Anderson
25 / 12 / 2022, 10:00

Charles Anderson byl hrdinou druhé světové války, v bojích s japonským nepřítelem se vyznamenal.

Rodák z Jižní Afriky měl rovněž velmi barvitý a zajímavý život. Narodil se v roce 1897 v Kapském městě skotským rodičům a vzdělání nabyl v Keni a Velké Británii, po první světové válce, kde byl nasazen v rámci kampaně ve východní Africe, původně pracoval jako farmář v Nairobi, tam se stačil v roce 1931 oženil s Australankou Edith Toutovou. Poté se pár usadil v Austrálii.

Když zanedlouho však vypukla druhá světová válka a Anderson, musel narukovat znovu. V únoru 1941 byl vyslán do Britského Malajska, kde musel svádět boje s Japonci, kteří tam vyslaly své invazní jednotky. Anderson nejenže bojoval, ale také cvičil obránce Malajska, mezi nimiž byli Indové či Australané.

Anderson tak názorně ukázal svým spolubojovníkům, jak ,,správně" zacházet s bajonetem, či jak zastřelit nepřítele rychle na krátkou vzdálenost. Tyto schopnosti však nezabránily tomu, že nakonec strategický důležitý Singapur padl a Anderson se musel se svou jednotkou z Malajského poloostrova postupně stáhnout.

To na druhou stranu neznamenalo konec bojů, protože Anderson se angažoval v bojích u řeky Muar v lednu 1942. Zdejší podmínky Andersonovi a dalším vůbec nanahrávaly, neboť Japonci útočili také ze vzduchu, navíc se napodařilo dosáhnout spojenecké linie u malajského města Parit Sulong. Zde se však Anderson vytasil se svým,,majstrštykem", když prokázal velký kus válečného hrdinství.

V jedné z bitev vedl přímo frenetický útok proti nepříteli a dokázal sám zničit dvě kulometná hnízda pistolí a několika granáty. Při této akci si dokonce zpíval píseň ,,Waltzing Matilda". Anderson si pak vyřizoval účty s horlivými Japonci v několika dalších krvavých ,,bajonetových soubojích". Jeho schopnosti však nezabránily tomu, že se dostal v roce 1942 do zajetí, kde strávil další tři válečné roky. Na konci války pak byl Anderson repatriován do Austrálie.

Po válce Anderson zamířil možná poněkud překvapivě do politiky. V roce 1949 získal mandát v australské Sněmovně reprezentantů a v politice setrval po mnoha peripetiích do roku 1961. Přesunul se následně do Canberry, kde v roce 1988 ve vysokém věku 91 let umírá. Anderson se řadí k jednomu z nejstatečnějších vojáků, který však není širší veřejnosti příliš znám. Přitom byl oceněn řadou vyznamenání, například Viktoriiným křížem, Vojenským křížem, Britskou válečnou medailí či Pacifickou hvězdou.

Zdroj: history.com

 

 
 

Tagy článku