Statečný britský špion, který zachraňoval Židy. Frank Foley jich dostal do bezpečí přes 10 000

Statečný britský špion, který zachraňoval Židy. Frank Foley jich dostal do bezpečí přes 10 000
Popisek: Frank Foley
22 / 04 / 2019, 13:00

Frank Foley by byl zcela jistě ,,běžným" špionem ve službách britské MI6, kdyby ovšem nezachránil přes 10 000 Židů ze spárů smrti.

Schindler, Sugihara, Sanz-Briz, Zabinski, Hochschild, všechny jmenované a mnohé další spojuje to, že všichni zachraňovali během druhé světové války Židy, a to i s nasazením vlastního života. Méně známý je však příběh špiona Franka Foleyho, který se dal do služeb britské MI6.

psali jsme: Skromný hrdina ze Zaragozy. Ángel Sanz-Briz zachránil více než 5000 Židů ze spárů nacismu

Narodil se v roce 1884 a ve 14 letech byl poslán na studia do jezuitského semináře ve Francii. V té době vážně uvažoval o tom, že zasvětí svůj život kněžskému povolání. Své rozhodnutí však změnil a místo toho usiloval o to stát se akademikem, když začal studovat v Hamburku filozofii. Foleyho cesta však nakonec vedla ještě úplně jiným směrem, protože začal pracovat pro britské tajné služby. Jeho nadřízení zejména oceňovali jeho práci, která se týkala verbování nových agentů, poskytoval také cenné informace o vojenském vývoji v Německu, které v roce 1933 ovládl Adolf Hitler.

Foley potom pracoval ve třicátých letech jako agent ,,v přestrojení". Jeho cílovou destinací se stal britský konzulát v Berlíně, kde ,,neoficiálně" zastával místo pracovníka pasové kontroly. Foley se velmi brzy seznámil se situací panující v Německu a věděl, že se Židé snaží po nástupu Hitlera k moci z Německa dostat za každou cenu. Poskytoval proto nezištně potřebná víza pro Židy, které potřebovali k tomu, aby mohli z Německa uprchnout. Foley porušoval přitom oficiální předpisy, což však bylo to poslední, co by jej v danou chvíli zajímalo.

psali jsme: Během Křišťálové noci zažili Židé skutečné peklo. Nacisté jich brutálně ubili desítky

A nejen to, dokonce se mu podařilo v řadě případů dostat Židy i z koncentračních táborů, kde osobně intervenoval za uvězněné Židy. Není divu, ž jeden z jeho kolegů o Foleym prohlásil, že se svou dobrosrdečností tolik odlišoval od svých kolegů. Foley totiž za záchranu Židů prakticky neustále nasazoval svůj život. Podařilo se mu jich zachránit přes 10 000, skutečný počet se zřejmě již nedozvíme. Tajný agent z MI6 však bezesporu zůstává jedním z nejvýznamnějších zachránců Židů za druhé světové války.

 

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace