Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Norman Jackson
Seržant RAF Norman Jackson získal Viktoriin kříž za svůj čin, který se odehrál během bombardovací kampaně německého města Schweinfurt v roce 1944.
Jacksonův osud je spojen s Královským letectvem (RAF), kdy nejprve plnil úlohu rezervisty, posléze se zařadil plnohodnotně do válečných kampaní. V roce 1943 se Jackson připojil ke 106. peruti sestávající z bombardérů Lancaster.
Do 24. dubna 1944 se Jackson účastnil 30 misí, tou 31. mělo být bombardování továren v německém Schweinfurtu v noci ze 26. na 27. dubna 1944. A právě tam prokázal kus opravdového hrdinství. V dubnu 1944 formace Lancasterů doprovázená stíhačkami Mosquito se měla zaměřit na bombardování továren zmíněného německého města.
Jacksonův bombardér splnil svůj úkol a ,,vysypal" své bomby na cíl, ale jakmile se Lancaster chystal na zpáteční cestu, překvapil ho německý stíhač Fw 190, který spustil ostrou palbu na britský stroj. Vážně při tom poškodil palivovou nádrž na křídle, která se vznítila. Jackson, sám zraněný z nepřátelské střelby, se rozhodl k neobvyklému, ale velmi statečnému činu.
Vzal na sebe padák a v rychlosti přibližně 230 km/h (!) popadl hasicí přístroj vylezl na poškozené křídlo a snažil se požár zlikvidovat. Utrpěl další zranění - plameny částečně sežehly jeho ruce, obličej a oblečení, ale Jackson pokračoval v hašení požáru. Co však bylo možná v daný moment horší - německý Fw 190 se na scénu vrátil a na bombardér zaútočil znovu. Jackson byl znovu zraněn, tentokrát do nohou, což způsobilo jeho pád z letounu z výšky asi 6 100 metrů. Jacksona zachránil právě padák, který měl na sobě, i když byl značně poškozen.
Na zemi si přivodil další zranění, zlomil si kotník, ale dokázal se dopotácet do blízké německé vesnice, kde byl zajat, posléze poslán do nemocnice, kde se zotavoval ze svých zranění, a následně se jeho další zastávkou stal zajatecký tábor Stalag IX-C. Zde podnikl dva pokusy o útěk, přičemž první selhal. Druhý už byl úspěšný a Jackson se dokázal spojit s postupující americkou 3. armádou generála Pattona blízko Mnichova.
Jeho neuvěřitelný příběh na světlo vynesli Jacksonovi přeživší druhové z bombardéru, kteří byli následně propuštěni z německého zajetí na konci války. Nebylo tak pochyb, že si Jackson zaslouží Viktoriin kříž, který si převzal z rukou krále Jiřího VI. Svou statečnost Jackson po válce často zlehčoval: ,,Byl jsem mladý a domýšlivý a myslel si, že mohu udělat cokoliv," jednou prohlásil.
Po válce dal Jackson letectvu vale a živil se prodejem whisky. Se svou ženou zplodili 7 dětí. Válečný hrdina umírá v Londýně v roce 1994 ve věku 74 let. Na jeho statečný čin se však rozhodně nezapomnělo.
Zdroj: historynet.com