foto: Wikimedia Commons, volné dílo/Sten Gun
STEN nebo také Sten Gun je známý samopal, který vyráběli Britové. Navržen byl v roce 1940 a Britům ve válce pomohl v boji s nepřítelem. Zato čeští parašutisté, kteří byli vysazováni na území Protektorátu Čechy a Morava, ale nejen oni, na tyto zbraně nevzpomínali rádi.
Sten Gun je synonymem pro velmi užívaný samopal za druhé světové války, ale i po ní. Navržen byl v roce 1940 a měl překlenout období, kdy britská armáda byla na začátku vypuknutí druhé světové války prakticky bez moderních samopalů. V tu dobu měli Britové ve výzbroji starší americké thompsony všech verzí, a tak vyvinutí nového samopalu bylo vlastně nutností.
Za vývojem nové zbraně stáli Reginald V. Shepperd a Harold J. Turpin, kteří měli zkonstruovat levný, jednoduchý, snadno ovladatelný samopal s minimem obráběných součástí, při jehož výrobě se využívalo lisování a sváření. Vzhledově však samopal nebudil přílišné nadšení, na první pohled bylo jasné, že se jednalo o levnou zbraň, navíc zkonstruovanou v nouzi. O rok později byla nicméně zbraň přijata do výzbroje jako Machine Carbine STEN Mk I. Nejjednodušší verze měly 47 součástek. Zásobník, který měl kapacitu 32 nábojů, se zasouval do boku z levé strany. Používal pistolové střelivo 9 mm Luger.
Později spatřily světlo světa i další verze zbraně. Kromě již zmíněné STEN Mk I. to byl STEN Mk II, jež byla nejrozšířenější verzí, dále jmenujme STEN Mk III, který se vyráběl od roku 1943, a to i v Kanadě. Následovaly varianty STEN Mk IV, STEN Mk V a konečně nepříliš rozšířená verze s tlumičem zvuku STEN Mk VI.
Psali jsme
Estonec Alfons Rebane patřil v dějinách k nejvíce vyznamenaným vojákům. Rebana zlákal později německý Wehrmacht, jehož řady rozšířil. Nicméně...
Sten Gun představoval masově vyráběnou a také rozšířenou zbraň. Vyráběla se rovněž kromě Kanady i v Austrálii či na Novém Zélandu. Celkem bylo vyrobeno přibližně 4,5 miliónu kopií různých verzí. Mimo britskou armádu byl používán francouzskými partyzány i členy odboje po celé okupované Evropě včetně československého. Profil zbraně odpovídal partyzánským formám boje, jednoduchost a kompaktnost samopalu odbojáři oceňovali. V britské službě byla zbraň až do roku 1960, kde jej nahradil samopal Sterling.
Pokud jsme hovořili o tom, že Sten Guny byly dodávány evropskému odboji včetně československého, je třeba dodat, že to byla právě verze STEN Mk II, s níž měl být zlikvidován zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich v roce 1942. Jozefu Gabčíkovi však v kritický okamžil zbraň selhala, respektive se vzpříčil náboj v nábojové komoře. Nebyla to vlastně úplná náhoda, protože výraznou slabinu samopalu představovala právě konstrukce zásobníku. Když se naplnil 32 náboji, docházelo na počátku k zádržkám v podobě vzpříčení náboje, takže později se samopaly neplnily více než 28 náboji, aby se toto riziko snížilo, respektive pokud možno eliminovalo.
Psali jsme
Slavný tank T-34 nemusíme širšímu publiku představovat. Na druhé straně není až tak známým faktem, že Sověti nové vozidlo poslali v roce 1942...
Ostatně Sten Guny si získaly nejen mezi československými odbojáři pověst nepříliš spolehlivé zbraně, a to nejen mezi parašutisty Gabčíkem a Kubišem, kteří provedli nakonec úspěšný atentát na Heydricha 27. května 1942, ale i mezi ostatními československými odbojáři, kteří si stěžovali na to, že jim zbraně selhávají. Sami Britové o poruchovosti samopalu věděli, ale jak jsme uvedli jinde, potřebovali jednoduchou a levnou zbraň proti tváří v tvář nacistické hrozbě.
I přes své nevýhody hrála zbraň důležitou úlohu i v poválečném období, kdy byla používána v celé řadě ozbrojených konfliktů. Z nich jmenujme například Korejskou válku, první arabsko-izraelskou válku, indočínskou válku. Pro zajímavost dodejme, že to byl Sten Gun, jenž v roce 1984 ukončil život indické premiérky Indiry Ghándhíové, který zosnovali příslušníci její sikhské ochranky.
Psali jsme
Dvě největší bitevní lodě historie, japonské kolosy Jamato a Musaši, poutají neutuchající pozornost všech zájemců o dějiny druhé světové války....
Sten Gun tedy Britům, ale i dalším zemím nakonec pomohl v boji proti nacistickým cizákům, ale jak už bylo řečeno, měl objektivně svá úskalí v podobě značné technické nedokonalosti a poruchovosti. Na druhé straně svůj účel splnil.
Zdroj: Warhistoryonline.com
Tagy