Sten Gun - samopal, který se zasekl Gabčíkovi. Ve válce však pro Brity odvedl dobrou práci

Sten Gun - samopal, který se zasekl Gabčíkovi. Ve válce však pro Brity odvedl dobrou práci
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Sten Gun
10 / 06 / 2023, 16:00

STEN nebo také Sten Gun je známý samopal, který vyráběli Britové. Navržen byl v roce 1940 a Britům ve válce pomohl v boji s nepřítelem. Zato čeští parašutisté, kteří byli vysazováni na území Protektorátu Čechy a Morava, ale nejen oni, na tyto zbraně nevzpomínali rádi.

Sten Gun je synonymem pro velmi užívaný samopal za druhé světové války, ale i po ní. Navržen byl v roce 1940 a měl překlenout období, kdy britská armáda byla na začátku vypuknutí druhé světové války prakticky bez moderních samopalů. V tu dobu měli Britové ve výzbroji starší americké thompsony všech verzí, a tak vyvinutí nového samopalu bylo vlastně nutností.

Za vývojem nové zbraně stáli Reginald V. Shepperd a Harold J. Turpin, kteří měli zkonstruovat levný, jednoduchý, snadno ovladatelný samopal s minimem obráběných součástí, při jehož výrobě se využívalo lisování a sváření. Vzhledově však samopal nebudil přílišné nadšení, na první pohled bylo jasné, že se jednalo o levnou zbraň, navíc zkonstruovanou v nouzi. O rok později byla nicméně zbraň přijata do výzbroje jako Machine Carbine STEN Mk I. Nejjednodušší verze měly 47 součástek. Zásobník, který měl kapacitu 32 nábojů, se zasouval do boku z levé strany. Používal pistolové střelivo 9 mm Luger.

Později spatřily světlo světa i další verze zbraně. Kromě již zmíněné STEN Mk I. to byl STEN Mk II, jež byla nejrozšířenější verzí, dále jmenujme STEN Mk III, který se vyráběl od roku 1943, a to i v Kanadě. Následovaly varianty STEN Mk IV, STEN Mk V a konečně nepříliš rozšířená verze s tlumičem zvuku STEN Mk VI.

Sten Gun představoval masově vyráběnou a také rozšířenou zbraň. Vyráběla se rovněž kromě Kanady i v Austrálii či na Novém Zélandu. Celkem bylo vyrobeno přibližně 4,5 miliónu kopií různých verzí. Mimo britskou armádu byl používán francouzskými partyzány i členy odboje po celé okupované Evropě včetně československého. Profil zbraně odpovídal partyzánským formám boje, jednoduchost a kompaktnost samopalu odbojáři oceňovali. V britské službě byla zbraň až do roku 1960, kde jej nahradil samopal Sterling.

Pokud jsme hovořili o tom, že Sten Guny byly dodávány evropskému odboji včetně československého, je třeba dodat, že to byla právě verze STEN Mk II, s níž měl být zlikvidován zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich v roce 1942. Jozefu Gabčíkovi však v kritický okamžil zbraň selhala, respektive se vzpříčil náboj v nábojové komoře. Nebyla to vlastně úplná náhoda, protože výraznou slabinu samopalu představovala právě konstrukce zásobníku. Když se naplnil 32 náboji, docházelo na počátku k zádržkám v podobě vzpříčení náboje, takže později se samopaly neplnily více než 28 náboji, aby se toto riziko snížilo, respektive pokud možno eliminovalo.

Ostatně Sten Guny si získaly nejen mezi československými odbojáři pověst nepříliš spolehlivé zbraně, a to nejen mezi parašutisty Gabčíkem a Kubišem, kteří provedli nakonec úspěšný atentát na Heydricha 27. května 1942, ale i mezi ostatními československými odbojáři, kteří si stěžovali na to, že jim zbraně selhávají. Sami Britové o poruchovosti samopalu věděli, ale jak jsme uvedli jinde, potřebovali jednoduchou a levnou zbraň proti tváří v tvář nacistické hrozbě.

I přes své nevýhody hrála zbraň důležitou úlohu i v poválečném období, kdy byla používána v celé řadě ozbrojených konfliktů. Z nich jmenujme například Korejskou válku, první arabsko-izraelskou válku, indočínskou válku. Pro zajímavost dodejme, že to byl Sten Gun, jenž v roce 1984 ukončil život indické premiérky Indiry Ghándhíové, který zosnovali příslušníci její sikhské ochranky.

Sten Gun tedy Britům, ale i dalším zemím nakonec pomohl v boji proti nacistickým cizákům, ale jak už bylo řečeno, měl objektivně svá úskalí v podobě značné technické nedokonalosti a poruchovosti. Na druhé straně svůj účel splnil.

Zdroj: Warhistoryonline.comTagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.