Štěstí si za peníze nekoupíš - ale Migy pro USA za humanitární pomoc Moldavsku ano

Štěstí si za peníze nekoupíš - ale Migy pro USA za humanitární pomoc Moldavsku ano
Autor fotografie: Camera Operator: SSgt. Kevin L. Bishop, USAF – U.S. DefenseImagery [1] photo VIRIN: DF-ST-90-05760 [2], Volné dílo|Popisek: Mig-29
11 / 08 / 2023, 16:00

Když se rozpadl Sovětský svaz na konci roku 1991, nově nezávislé státy zdědily obrovské zásoby zbraní Rudé armády. A Spojené státy jako vítěz studené války samozřejmě potřebovaly získat sovětskou techniku na otestování.

Jedním z nejzajímavějších případů se stalo letectvo malé bývalé sovětské Moldavské republiky. Po rozpadu SSSR se letecký inventář nové republiky skládal z 34 MiG-29 Fulcrum, osm vtulníků Mi-8 Hip a dopravních letounů - tedy velkou silou pro tak malý stát s asi 3, 5 milionu obyvatel.

Moldavsko si nemohlo dovolit udržovat tak velkou flotilu letadel, a aby toho nebylo málo, bylo v hluboké recesi. Spojené státy se obávaly, že Moldavsko prodá své MiG-29 do Íránu, které by byly použity na posílení íránské flotily Fulcrumů, nemluvě o tom, že 14 strojů bylo ve verzi C, schopných nést jaderné zbraně. Takže v roce 1997 Spojené státy vynaložily svůj nejsilnější nástroj, jak získat MiGy pro sebe - peníze. Washington koupil 21 MiG-29 - včetně 14 variant C, jednoho B a šesti verzí A. Všechny MiGy byly rozloženy na kusy a přepraveny transportními letadly C-17 do Daytonu v Ohiu.

Nejen, že to byl dobrý způsob jak zajistit, aby tehdy moderní letadla neskončila v rukou Teheránu, ale zároveň to dávalo Washingtonu možnost prohlédnout si jednu z nejvíce sofistikovaných sovětských stíhaček, které kdy byly vyrobeny. Výměnou dostala Moldavsko 40 000 000 doalrů v humanitární pomoci, vojenské nákladní automobily a další nesmrtící zařízení.

Moldavsko prodal zbytek svého letectva do Eritreje a Jemenu. Nové americké stíhačky MiG-29 zmizely ke zkušebním letkám, do zpravodajských center a výzkumných zařízení US Air Force, alespoň podle Air & Space Magazine .

Zdroj: The National Interest

Tagy článku