Stopa českého krále Přemysla II. Otakara v Rakousku – kromě sochy dostal Marchegg i ostatky krále

Stopa českého krále Přemysla II. Otakara v Rakousku – kromě sochy dostal Marchegg i ostatky krále
29 / 06 / 2018, 19:00

Spolek Pomník zakladatele měst minulý pátek v rakouském Marcheggu odhalil sochu krále železného a zlatého, Přemysla II. Otakara. Stalo se tak při příležitosti oslav 750 let od založení tohoto královského města. Slavnostního odhalení provedeného starostou Marcheggu, Gernotem Hauptem, a předsedou spolku, které městu sochu darovalo, Augustinem Andrlem von Sylor, se zúčastnili představitelé české i rakouské republiky. Čestnou stráž u sochy drželi rytíři Řádu svatého Lazara Jeruzalémského včetně velmistra řádu, Ludvíka hraběte Belcrediho.

Předseda spolku, Andrle von Sylor, pak k velkému překvapení všech zúčastněných daroval městu i unikátní ostatky Přemysla II. Otakara v podobě dřeva z posmrtné tumby. „Budete tu mít nejenom sochu, ale i ostatek tohoto vzácného panovníka“, uvedl Andrle von Sylor při předání relikviáře s ostatkem, který bude uložen v muzeu města. V těle sochy je pak uložena i časová schrána se vzkazem pro budoucí generace.

psali jsme: Čech, který dobyl Milán. Dnes uplyne 860 let od slavné korunovace Vladislava I

Přípravě sochy předcházely dva roky příprav. Jedná se o zcela unikátní počin rakousko-českého přátelství, oslavující společnou historii. Slavnostního odhalení se proto zúčastnila mimo jiné i Johanna Mikl-Leitner, hejtmanka Dolních Rakous, hejtman Kraje Vysočina, Jiří Běhounek, senátor Tomáš hrabě Czernin. Dále byli přítomni i zástupci Slovenska.

Historické spojení krále Přemysla II. Otakara s oblastí Dolních Rakous je dáno bitvou na Moravském poli, kde tento král zemřel. Město Marchegg, které založil, je jediným městem v Rakousku, které bylo založeno jím a olomouckým biskupem Brunem ze Schauenburgu bezprostředně po bitvě u Kressenbrunnu. Od svého zakladatele dostalo při založení titul „královské město“.

První česká a evropská sochařská pocta zakladateli více než 50 měst a hradů v celé Střední Evropě, socha krále Přemysla II. Otakara, byla zrealizována spolkem Pomník zakladateli měst, z.s., již v roce 2012 ve Vysokém Mýtě. Socha byla slavnostně odhalena 8. září 2012 v rámci oslav 750. výročí založení města Vysokého Mýta. Na tuto sochu navázala právě socha v Marcheggu.

psali jsme: Přemysl Otakar II. ovládl Rakousko a zvítězil nad Uherskem

Na začátku června tohoto roku v Praze proběhlo slavnostní setkání královských přemyslovských měst, v jehož rámci mimo jiné proběhlo slavnostní zahájení výstav „Česká státnost“ v dílech Františka Doubka a „Přemysl Otakar II. – král, rytíř, zakladatel“ v prostorách Strahovského kláštera. V katedrále Sv. Víta, Václava a Vojtěcha pak Dominik kardinál Duka odsloužil slavnostní requiem za českého krále Přemysla II. Otakara.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte víceI.

 

Autor: JUDr. Veronika Petrová

 

FOTOGALERIE

Přemysl

Přemysl2

 Přemysl3

 

přemysl5

přemysl6

přemysl7

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace