Bruno Köhler byl ,,zasloužilým" komunistou, který věrně sloužil KSČ a Sovětskému svazu. Proslavil se větou, že ,,strana má pravdu, i když lže."
Köhler se narodil v roce 1900 v Novém Městě pod Smrkem v rodině českých Němců. Již jako velmi mladý se začak politicky angažovat, nejprve v sociální demokracii později v KSČ, založené v roce 1921. Köhler byl dobře zapsán u Sovětů, kde ve 20. letech žil a studoval.
psali jsme: Proč demokratické strany v únoru 1948 svou bitvu prohrály?
Stal se členem Komunistické internacionály (Kominterny) a poslancem parlamentu, kde si vyřizoval účty s ,,nenáviděnou" buržoazií. Zapálený komunista se také sblížil s Klementem Gottwaldem, protože během druhé světové války se stala Köhlerova žena Ludmila sekretářkou budoucího prvního dělnického prezidenta. Köhler měl mít podle historiků i kontakty se sovětskou NKVD a vlivné kontakty. Po válce se vrátil do Československa, aby s ostatními soudruhy usilovali o převzetí veškeré moci.
psali jsme: Z vítěze poraženým. Z Gottwalda se po roce 1948 stala ubohá troska rozložená alkoholem
To se podařilo v únoru 1948 a Köhler se stal v KSČ jakousi šedou eminencí. A to nejen proto, že se nechvalně proslavil větou, že ,,strana má pravdu, i když lže." Köhler nepochyboval o správnosti sovětské cesty k socialismu a odmítal její kritiku. Aktivně se podílel na politických čistkách a procesech a nikdy nepohyboval o tom, že obžalovaní jsou vinní.
Báli se ho i vysoce postavení komunisté včetně Gottwalda kvůli jeho kontaktům se sovětskými tajnými službami. Vykonával navíc funkci tajemníka ÚV KSČ, což byla pozice, ze které mohl významně ovlivňovat politické dění, což také činil.
psali jsme: Přeji si, ať vaše živnosti vzkvétají, prohlásil Gottwald v roce 1948. Pak začala KSČ s jejich cílenou likvidací
V 60. letech se však nad Köhlerem začala stahovat mračna v souvislosti s revizemi politických procesů z 50. let, které se týkaly komunistů. Když tzv. Kolderova komise publikovala zprávu o nezákonných soudních postupech, byl Köhler nejprve zbaven funkce tajemníka ÚV KSČ, o tři roky později pozbyl i členství v ÚV KSČ a stal se ,,politickou mrtvolou". Jeho vliv ustal a mnozí komunisté si tak oddechli. Köhler zemřel v březnu 1989 ve věku 89 let.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více
Tagy