Strašlivé zemětřesení v Číně: Zkáza si v roce 1556 vyžádala skoro milion obětí

Strašlivé zemětřesení v Číně: Zkáza si v roce 1556 vyžádala skoro milion obětí
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Následky zemětřesení (ilustrační obrázek)
24 / 01 / 2022, 10:00

Největší zemětřesení v historii proběhlo v roce 1556, jemuž padlo za oběť 830 000 lidí.

23. ledna 1556 zasáhla provincii Šen-si katastrofa. Ten den udeřilo masivní zemětřesení o síle 8-8.3 Richterovy škály, které si mělo vyžádat na dnešní poměry stěží uvěřitelných 830 000 lidí. Nicméně stále jsou to přibližné odhady, protože obětí mohlo být samozřejmě více, ale i méně. Moderní odhady se pohybují okolo 500 000 mrtvých. V čínských historických záznamech byla katastrofa popsána takto:

,,V zimě roku 1556 po Kr. byly provincie Šan-si a Šen-si zasaženy katastrofickým zemětřesením. V našem okrese Chua se udála mnohá neštěstí. Hory a řeky byly přemístěny a cesty zničeny. Na některých místech se země náhle zvedla a vytvořila nové vrchy nebo se prudce propadla v nová údolí. Jinde ze země vyrazila nová říčka nebo země pukla a objevily se nové strže. Domy, úřady, chrámy a městské hradby se zřítily bez varování."

Zemětřesení nemělo sice takovou sílu, ale okolnosti nahrávaly tomu, aby se právě katastrofa z rána 23. ledna 1556 stala tou vůbec největší. Provincie Šen-Si leží ve středu Číny a již v 16. století byla velmi hustě zalidněna. Domy obyvatel provincie však byly postaveny i na poměry 16. století fušersky, stavby byly křehké a tento faktor přispěl k tomu, že po zemětřesení zůstala taková zkáza.

Navíc mnoho lidí žilo ve vyhloubených sprašových jeskyních na vysokých útesech, o jejichž křehkostí není třeba spekulovat. Ti, co v nich žili, neměli žádnou šanci přežít, protože byli v mžiku zasypáni.

Katastrofa postihla zejména města Wej-nan, Huaxian a Huayin. Huaxian byl doslova srovnán se zemí, když více než polovina jeho obyvatel v důsledku živelné pohromy zahynula a zemětřesení zničilo prakticky všechny stavby. Provincie Šen-Si sice byla epicentrem zemětřesení, ale postiženy byly i jiné - Henan, Gansu, Che-pej nebo Šan-tung. Dosah zemětřesení tak byl veliký - od epicentra zasáhl oblasti vzdálené až 500 km.

Následkem zemětřesení vznikly do té doby obrovské majetkové škody, které jsou nevyčíslitelné. Střed Číny a okolí byl vlastně zničen, což doprovázela již zmíněná ohromná ztráta obyvatelstva. Podle odhadů v důsledku zemětřesení zahynula v oblasti 60% všeho obyvatelstva.

Zdroj: History in Orbit, Wikipedia

Tagy článku