Strašný osud královraha: Zabil Richarda Lví srdce, nakonec ho stáhli z kůže

Strašný osud královraha: Zabil Richarda Lví srdce, nakonec ho stáhli z kůže
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Richard I. Lví srdce
03 / 03 / 2019, 13:00

Královrah Richarda I. Lví srdce Pierre Basile sice dostal od umírajícího panovníka milost, nakonec však sám zemřel trýznivou smrtí.

Pierre Basile byl v roce 1199 byl ještě dítětem, kdy v témže roce zastřelil z kuše slavného anglického krále Richarda I. Lví srdce. Z Basilovy strany šlo o pomstu za to, že král měl zabít jeho otce a dva bratry.

Richard I. však těsně před svou smrtí projevil svému vrahovi nečekané milosrdenství a chlapce nikterak nepotrestal. Nechal si jej těřce zraněný předvolat a všichni očekávali, že král Basila na místě popraví. K překvapení všech se tak nestalo a Richard I. chlapci naopak osobně řekl, aby žil a ještě mu vyplatil peníze na cestu. Zajímavostí je, že zranění, které Richard I. utrpěl po zásahu z kuše, nebylo smrtelné. Do zanícené rány se mu totiž dostala gangréna, která byla tehdy smrtelná.

psali jsme: Maxmilián I. Mexický: císař, který skončil před popravčí četou

Když 6. 4. 1199 slavný panovník zemřel, vyvolalo jeho rozhodnutí omilostnit chlapce v řadách jeho nejbližších spolubojovníků pobouření a touhu po odplatě. Richardova pravá ruka, bojovník Mercadier, jenž sloužil královi od roku 1184 a vybojoval pro něho řadu významných vítězství, se rozhodl vykonat pomstu a Basila osobně potrestat.

Mercadier stál v čele skupiny, která zaútočila na hrad Chateau de Chalus-Chabrol, kde se Basile skrýval, a jehož obrana byla velmi slabá. Traduje se, že obránci hradu používali štíty z pánve a měli i vlastnoručně vyrobená brnění. Po krátkém boji byl omilostněný chlapec zajat a Mercadier rozhodl o jeho exemplárním potrestání, které nemohlo skončit jinak než trýznivou popravou. Nejprve nechal kata, aby Basila stáhl zaživa z kůže a až potom jej oběsil. Jeho tělo pak spočinulo záměrně v neoznačeném hrobě.

psali jsme: Vratislav II. byl 15.6. roku 1085 korunován prvním českým králem

Mercadierova pomsta sice byla dokonána, i tak ovšem zůstává příběh chlapce, jemuž dal umírající král milost, jedním z ojedinělých příběhů anglické historie.

 

Zdroj: executedtoday.com

Tagy článku