Střelec bombardéru B-17 přežil pád bez padáku z výšky 6 600 metrů

Střelec bombardéru B-17 přežil pád bez padáku z výšky 6 600 metrů
Autor: Crown Copyright |Popisek: Ilustrační snímek střelce B-17
20 / 02 / 2019, 13:00

3. ledna 1943 seděl Alan E. Magee v létající pevnosti B-17 a účastnil se své sedmé bombardovací mise. Bylo mu 24 let a byl jedním z deseti členů posádky bombardéru mířícího na německý ponorkový přístav ve Francii.

Celkem vzlétlo na tuto misi z anglických letišť 85 bombardérů doprovázených stíhacím doprovodem. Maggeeho B-17 se vznesla z letiště v Molesworthu.

psali jsme: Video: Me-262 likviduje americké B-17

Když bombardéry dorazily nad St Nazaire, přivítala je těžká protiletadlová palba a nepřátelští stíhači. Mageeho B-17 dostala několik těžkých zásahů do křídel a motorů. Neovladatelný stroj spadl do vývrtky a řítil se k zemi. Magee vyskočil z letadla ve výšce necelých 7 000 metrů a upadl do bezvědomí. Bez padáku, který byl při útoku německého letadla poškozen, dopadl na skleněnou střechu železniční stanice v St. Nazaire, kterou prorazil a dopadl na zem, kde ho nalezli Němci.

Když Magee znovu nabyl vědomí, Němci ho převáželi do nemocnice, a on vykřikl: "Díky Bohu, že jsem naživu." Magee jednou řekl svému příteli, že Němci měli velký respekt vůči těm, kteří zázračně během války přežili.

psali jsme: Video: Raketa Nike ničí bombardér B-17

Nálet na St. Nazaire byl neúspěchem spojeneckých sil. Americká armáda ztratila 75 letců spolu se sedmi letadly, celkem 47 letadel bylo vážně poškozeno.

Zázrakem zachráněný střelec zůstal v různých německých táborech jako válečný zajatec, byl propuštěn v květnu 1945. Obdržel leteckou medaili za zásluhy a Purpurové srdce za úspěchy ve válce.

Alan Eugene Magee zemřel 20. prosince 2003.

 

Zdroj: War History Online 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace