Superdělo pro Saddáma stálo život geniálního inženýra. Zavraždil ho Mossad, Američané, nebo někdo jiný?

Superdělo pro Saddáma stálo život geniálního inženýra. Zavraždil ho Mossad, Američané, nebo někdo jiný?
Autor fotografie: WordClerk (CC BY-SA 3.0)|Popisek: Gerald Bull
15 / 06 / 2020, 16:30

Gerald Bull byl kanadský inženýr, který spolupracoval s Irákem na projektu Babylon, superděla s velkorysými parametry. Nicméně nakonec byl Bull zavražděn a dodnes se neví, kdo za odstraněním geniálního inženýra stál.

Kanadský letecký inženýr Gerald Bull byl ochoten udělat téměř cokoli, aby dosáhl svého cíle. Kdyby uspěl, válka v Zálivu (1990-1991) by eskalovala, smrt a ničení by pokračovaly a několik dalších měst v regionu by se pravděpodobně změnilo v trosky.

             

                                                                video: Youtube

V roce 1951 se Gerald Bull připojil ke kanadskému výzkumnému ústavu pro vyzbrojování (CARDE), aby pracoval na raketě s krátkým doletem, která se jmenuje Velvet Glove. CARDE propagoval použití modelů raket vystřelených z velkého polního děla k testování teoretických výpočtů předpovídajících, jak se střely chovají při letu nadzvukovou rychlostí.

Vláda USA byla ohromena prací kanadského inženýra a ústavu dodala dělo z bitevní lodi, aby pomohla s projektem nazvaným High Altitude Research Program, zkráceně HARP.

V roce 1962 se HARP přestěhoval na Barbadosu, kde pro zřízení a provozování zařízení pracoval tým 300 lidí. Netrvalo dlouho a velké dělo vystřelilo 150 kg střelu rychlostí 3 km/s do výšky 66 km. Zde se Bull rozhodl že to, co opravdu chce, je pracovat na vypuštění střely do vesmíru.

V roce 1966 skončilo financování projektu HARP a Bull byl díky praktickým a teoretickým zkušenostem světovou autoritou v balistice a dělostřelectvu. Založil vlastní společnost s názvem Space Research Corporation (SRC), která se specializovala na úpravu existujících polních děl a houfnic, kdy výrazně zlepšila jejich výkonnost. Jeho speciální střely s upravenou zadní částí skončily v počtu 50 000 v Izraeli a 30 000 v Jižní Africe. Za obchod s JAR si odseděl 6 měsíců.

Bull se přestěhoval do Belgie, kde pracoval pro dceřinou společnost SRC a jeho projektily mu vynesly obchody s Irákem a Čínou.

Spolupráce s Irákem zahrnovala modifikaci houfnic M110, které dosahovaly dostřelu 56 km. Iráčané byli velmi spokojeni a Bull je přesvědčil, aby zaplatili a umožnili mu postavit v Iráku superzbraň, super dělo schopné vystřelit projektil na oběžnou dráhu. Iráčané souhlasili, pokud jim Bull zvýší dosah raket SCUD.

Stavba jednotlivých částí superzbraně v Anglii a Švýcarsku však upozornila úřady, že se něco děje, protože porušovala vývozní zákony. V této době, na konci 80. let, byl Bullův byt v Bruselu několikrát záhadně vyloupen, aniž by se cokoliv ztratilo. Jednalo se však o jasnou hrozbu.

Jeho spolupráce se Saddámem Husajnem byla považována za hrozbu pro Izrael a Írán a byla příčinou hlubokého znepokojení britské a americké vlády.

Bullova posedlost jeho superdělem ho ale oslepila před nebezpečím, kterému se vystavoval. 20. března 1990 byl Gerald Bull zavražděn ve svém bruselském bytě. Pachatel nebyl nikdy odhalen, ale byl to profesionální zásah. Mezi podezřelé patří Mossad, CIA, britská MI6 a íránský Savak. Gerald Bull za svou posedlost zaplatil cenu nejvyšší.

 

Zdroj: Stuff.co.nz

Tagy článku

-->