Supertajná základna USA v Grónsku měla vypustit na SSSR až 600 jaderných raket

Supertajná základna USA v Grónsku měla vypustit na SSSR až 600 jaderných raket
Popisek: Camp Century
05 / 07 / 2019, 13:00

Základna byla postavena v roce 1959 pod povrchem severozápadního Grónského ledového příkrovu v nadmořské výšce 2000 metrů a byla zde studována možnost odpalovat balistické rakety z šachet pod povrchem ledu proti tehdejšímu SSSR.

Krycí název Projekt Iceworm skrýval v konečné fázi síť mobilních jaderných raketových odpalovacích míst, skrytých pod ledovým příkrovem tak, aby byly rakety středního doletu co nejblíže k nepříteli. Tento cíl byl ale zamlčen i před dánskou vládou, které byl představen pouze Camp Century, který vláda odsouhlasila. Oficiálně se zde měl testovat mobilní jaderný reaktor PM-2A a stavební podmínky v arktických oblastech.

Plánek základny

Projekt Iceworm měl mít systém tunelů o celkové délce 4 000 kilometrů a na SSSR měl být schopen vyslat až 600 jaderných střel. Výstavba probíhala v maximálním utajení před sovětskými družicemi, kdy stavební technika pracovala prakticky pouze v noci a přes den byla ukrývána.

Koridory vystavěnými ze speciálního vlnitého plechu byla schopna projet čtyři nákladní auta vedle sebe. Plánována byla výstavba chodeb o celkové délce více než 4 000 kilometrů a jejich hloubení probíhalo pomocí obřích rotačních strojů na frézování sněhu. Dostavěná tzv. hlavní ulice dosahovala délky 1 100 metrů a šířky 26 metrů.

V Camp Century žilo a pracovalo až 200 členů vojenského personálu, nazývaných Iceworms (ledoví červi), kteří žili v ledu, který tvořil základnu. Aby se snížovalo nahromadění tepla, byly do tunelových podlah vykopány vzduchové studny o průměru 35 centimetrů, aby se dovnitř zavedl chladnější vzduch. 

To, co bylo považováno za výhodu, tedy umístění základny v ledu, se ale stalo zabijákem celého projektu, kdy neustálé posuvy sněhu, propadání stropů a dokonce i propad jaderného reaktoru asi o 1,5 metru znamenaly konec plánů na základnu chrlící jaderné střely Iceman na SSSR.

V roce 1967 byla základna opuštěna s minimálním vyřazením z provozu, protože se věřilo, že díky neustálemu sněžení už nemá šanci nic ohrozit a bude natrvalo konzervována v ledu, což v té době nebyla neobvyklá praxe. Jaderný reaktor PM-2A byl odstraněn.

 

Zdroj: Gizmodo

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace