Popisek: Camp Century
Základna byla postavena v roce 1959 pod povrchem severozápadního Grónského ledového příkrovu v nadmořské výšce 2000 metrů a byla zde studována možnost odpalovat balistické rakety z šachet pod povrchem ledu proti tehdejšímu SSSR.
Krycí název Projekt Iceworm skrýval v konečné fázi síť mobilních jaderných raketových odpalovacích míst, skrytých pod ledovým příkrovem tak, aby byly rakety středního doletu co nejblíže k nepříteli. Tento cíl byl ale zamlčen i před dánskou vládou, které byl představen pouze Camp Century, který vláda odsouhlasila. Oficiálně se zde měl testovat mobilní jaderný reaktor PM-2A a stavební podmínky v arktických oblastech.

Projekt Iceworm měl mít systém tunelů o celkové délce 4 000 kilometrů a na SSSR měl být schopen vyslat až 600 jaderných střel. Výstavba probíhala v maximálním utajení před sovětskými družicemi, kdy stavební technika pracovala prakticky pouze v noci a přes den byla ukrývána.
Koridory vystavěnými ze speciálního vlnitého plechu byla schopna projet čtyři nákladní auta vedle sebe. Plánována byla výstavba chodeb o celkové délce více než 4 000 kilometrů a jejich hloubení probíhalo pomocí obřích rotačních strojů na frézování sněhu. Dostavěná tzv. hlavní ulice dosahovala délky 1 100 metrů a šířky 26 metrů.
V Camp Century žilo a pracovalo až 200 členů vojenského personálu, nazývaných Iceworms (ledoví červi), kteří žili v ledu, který tvořil základnu. Aby se snížovalo nahromadění tepla, byly do tunelových podlah vykopány vzduchové studny o průměru 35 centimetrů, aby se dovnitř zavedl chladnější vzduch.
To, co bylo považováno za výhodu, tedy umístění základny v ledu, se ale stalo zabijákem celého projektu, kdy neustálé posuvy sněhu, propadání stropů a dokonce i propad jaderného reaktoru asi o 1,5 metru znamenaly konec plánů na základnu chrlící jaderné střely Iceman na SSSR.
V roce 1967 byla základna opuštěna s minimálním vyřazením z provozu, protože se věřilo, že díky neustálemu sněžení už nemá šanci nic ohrozit a bude natrvalo konzervována v ledu, což v té době nebyla neobvyklá praxe. Jaderný reaktor PM-2A byl odstraněn.
Zdroj: Gizmodo