Susan Traversová - Příkladná odvaha proti zdrcující přesile. Jediná žena, která vstoupila do do Francouzské cizinecké legie

Susan Traversová - Příkladná odvaha proti zdrcující přesile. Jediná žena, která vstoupila do do Francouzské cizinecké legie
Autor fotografie: Levin01, CC BY-SA 4.0 |Popisek: Susan Traversová
30 / 09 / 2022, 10:00

Statečná a nezdolná. Těmito dvěma slovy by šla vyjádřit povahy Angličanky Susan Traversové, která jako jediná žena vstoupila do výhradně mužského pole - Francouzskou cizineckou legii.

Susan Traversová se narodila v roce 1909 v Kensingtonu jako dcera Francise Eatona Traverse, admirála britské Royal Navy. Po vypuknutí druhé světové války se připojila k francouzskému Červenému kříži jako zdravotní sestra, později se stala řidičkou ambulantního vozu s francouzským expedičním sborem.

Po pádu Francie v roce 1940 odešla do Londýna, kde posílila hnutí Svobodných Francouzů, vedeným pozdějším prezidentem Charlesem de Gaullem. S hnutím Svobodných Francouzů se aktivně účastnila akcí ve Finsku, později v Africe a dále v Evropě.

Traversová byla skutečně mimořádně statečná a odhodlaná, a tak se jako jediná žena v historii mohla stát součástí Francouzské cizinecké legie. Traversová byla přiřazena do známé 13. půlbrigády Cizinecké legie, jež vznikla na začátku roku 1940. Později byl tento útvar začleněn do 1. brigády 1. Svobodné francouzské divize. Té velel plukovník Marie-Pierre Koenig, kterému dělala řidičku právě Traversová. A jak už to i ve válce nezřídka bývá, později se stali milenci.

V roce 1942 byla brigáda odeslána do Bir Hekaim do Libye, kde se také odehrálo první významné střetnutí Svobodných Francouzů s německými a italskými silami vedenými Erwinem Rommelem ve druhé světové válce a skončilo porážkou Francouzů.

Bitvy se zúčastnila společně s Koenigem i Traversová a dokázala zde příkladnou statečnost. Sama vedla dva tisíce mužů při snaze o prolomení Rommelova obklíčení Bir Hakeimu. Při ústupu byl její džíp doslova provrtaný nepřátelskými kulkami. Za svou statečnost si vysloužila Řád čestné legie či Válečný kříž a další vyznamenání.

I přes nebezpečné akce Traversová válku přežila a sloužila poté v rámci Cizinecké legie v Indočíně. Její vztah s nyní již generálem Koenigem vzal za své, protože její milenec se mezitím vrátil ke své zákonné manželce. Traversová se vdala, jejím druhem se stal Nicolas Schlegelmilch, kterého znala již předtím z 13. půlbrigády Cizinecké legie. Měli spolu dva syny. Dvojice žila později na předměstí Francie.

Již v požehnaném věku se rozhodla Traversová napsat svou autobiografii společně s Wendy Holdenovou, někdejší válečnou korespondentkou a novinářskou. Traversová, symbol odvahy a nezdolnosti, umírá v prosinci 2003 ve vysokém věku 94 let.

Zdroj: history.com


Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace