Švédské létající dělo mělo zastavit útočící hordy tanků SSSR

Švédské létající dělo mělo zastavit útočící hordy tanků SSSR
Autor fotografie: 29Tunnan – Üleslaadija oma töö, Avalik omand|Popisek: Saab 38
30 / 09 / 2023, 10:00

Invaze Varšavské pětky do Československa v roce 1968 velmi znepokojila Švédy, kteří se obávali, že jsou další na seznamu. Rudá armáda nebyla nikdy mocnější než právě v této době. Proto švédská armáda požadovala letadlo doplňující Viggen a zaměřené na protitankový boj a podporu vojsk, které mělo v případě napadení Švédska likvidovat postupující sovětské pozemní jednotky.

Návrh letounu od společnosti Saab z prosince 1974 byl inspirován americkým letounem Fairchild Republic A-10 Thunderbolt II. Saab B3LM byl součástí studie „Flygplan 80“ s o něco menšími rozměry než již zmíněný Warthog, kdy rozpětí křídel mělo být 12 metrů oproti 18 metrům amerického stroje a na délku 11 metrů oproti přibližně 16 metrům.

Výzbroj měla být podobná jinému stroji od Saabu, Viggenu. Bomby GBU-12 či Pavway a rakety Maverick či Sidewinder by byly umístěny na celkem 7 závěsech a o dělostřeleckou výzbroj by se staral kanón ráže 30 mm, který měl svůj původ v kanónu pro JA 37 Viggen a používal by stejnou munici jako A-10.

Saab B3LM měl být přizpůsoben tvrdým podmínkám severní Evropy a měl být schopen provozu z neupravených letištních ploch. V švédském letectvu měl sloužit pod označením A 38.

O pohon by se staraly dva proudové motory RB 401-31 bez přídavného spalování nebo Saab 105Ö.

Projekt lehkého útočného letounu A38 ale nebyl nikdy dotažen do konce, sovětská ekonomika naštěstí přestala zvládat tempo zbrojení. Saab ale nakonec získal možnost zkonstruovat stroj, který měl do budoucna nahradit veškeré švédské stroje – JAS 39 Gripen, který používá i letectvo AČR.

Zdroj: The Hammer to Fall, aviationsmilitaires.net

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.