Švýcarsko má nejodpornější obyvatelstvo i politický systém, stěžoval si Hitler. Přesto invazi neprovedl

Švýcarsko má nejodpornější obyvatelstvo i politický systém, stěžoval si Hitler. Přesto invazi neprovedl
Autor: flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Adolf Hitler
28 / 08 / 2020, 17:00

Jak víme, Švýcarsko bylo za druhé světové války ušetřeno německé invaze. Adolf Hitler však dokázal tradičně neutrální stát využít jinak.

Švýcarsko, tradičně neutrální stát, zůstalo nezávislé i během druhé světové války. Nicméně německá invaze visela svého času ve vzduchu a Hitler ji dokonce plánoval jako operaci Tannenbaum. Byly plánované i jiné operace v kooperaci s Mussoliniho Itálií.

Po podmanění velké části Evropy v roce 1940 byl vymyšlen plán - zmíněná operace Tannenbaum - která měla za cíl dobýt Švýcarsko vojenskou silou. Invaze by tak byla důsledkem pohrdavého Hitlerova postoje, který si postěžoval Mussolinimu, že ,,Švýcarsko má to nejodpornější obyvatelstvo i politický systém." Původně se počítalo se s tím, že zemi obsadí německé jednotky z Francie, Rakouska a Německa, zatímco Italové měli zaútočit z jihu.

Nicméně zajímavé je zmínit, že v roce 1940 přece jen došlo k několika ozbrojeným konfrontacím mezi Němci a Švýcary. Německé letouny totiž bombardovaly vybrané francouzské cíle a přitom stále porušovaly vzdušný prostor neutrálního Švýcarska. A dokonce švýcarská protiletadlová obrana několik německých letadel sestřelila, což vyvolalo ostrou reakci Třetí říše. Ta hrozila protiútokem, načež Švýcaři se sestřelováním německých strojů přestali.

Jen na tomto místě podotkněme, že v případě německého útoku by Švýcarsko představovalo poměrně tuhý oříšek. Do zbraně mohlo vyslat kolem 850 000 mužů a v hornatém terénu by se ukázaly německé tanky prakticky nepoužitelné. 

Nakonec se invaze neuskutečnila, nicméně Třetí říše ale dokázala ,,využít" neutrální zemi jinak, a to ke svému přímému prospěchu. Na počátku čtyřicátých let se v podstatě Švýcarsko začlenilo do hospodářského průmyslu Německa. Z odhadů vyplývá, že v letech 1941-1942 pracovalo pro Třetí říši přes 60% zbrojního, 50% optického a 40% strojírenského průmyslu. Celková hodnota úvěrů za války byla několikanásobně větší a je nedopočitatelná. Pro průmysl Říše pracovala například i největší soukromá zbrojovka země „Emil Büghrle“, závody v Curych-Oerlikon.

Tento systém pak Německu plně vyhovoval. A možná výše zmíněné faktory měly za následek, že Švýcarsko nedopadlo například Dánsko, které bylo v podstatě bez většího odporu obsazeno německými vojsky v roce 1940.

Není však bez zajímavosti, že ve Švýcarsku se zformovalo též nacistické hnutí a v zemi založil přední nacistický činitel německého původu Wilhelm Gustloff odnož NSDAP. Nacistické hnutí ve Švýcarsku bylo však marginální a Gustloffa navíc ještě před válkou zastřelil židovský student. Nacistická propaganda pak využila Gustloffovu smrt ke své propagandě a učinila z něho mučedníka, když byl byl vystrojen okázalý státní pohřeb, jehož se osobně zúčastnil i Hitler.

 

Zdroj: National Interest, Wikipedia

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace