Autor fotografie: Official Navy Page from United States of America MC2 James R. Evans / Public Domain / Wikimedia Commons|Popisek: Swim call na USS Carl Vinson
Tradice, která má svou funkci. Nečekaný pokyn: "Běžte si zaplavat!" je známý jako swim call a promění i ty největší letadlové lodě amerického námořnictva v plovoucí aquaparky. Děla slouží pro skoky do vody a posádka se promění v nadšenou školní výpravu.
Swim Call: Námořní Tradice US navy
Swim call, neboli „plavecká výzva," je jednou z nejoblíbenějších tradic v americkém námořnictvu. Nabízí námořníkům jedinečnou příležitost k odpočinku a osvěžení během dlouhých misí na moři. Umožňuje posádce skočit a zaplavat si v otevřeném oceánu, obklopeni nekonečnou vodní plochou, stovky nebo i tisíce mil od nejbližšího pobřeží. Jak popsal portál Forces news, tato tradice v námořnictvu významně přispívá ke zvýšení morálky posádky a nabízí jedinečnou příležitost vidět arsenál US Navy v jiném světle. V britské verzi u Royal Navy je tradice známá jako „Hands to Bathe”.
Historie a vývoj Swim Call
Tradice swim call má dlouhou historii a stala se pevnou součástí námořní kultury. Podle Forces news byly původně tyto akce neformální a spontánní, ale časem se staly organizovanějšími a regulovanými, aby se zajistila maximální bezpečnost a možnost oddechnout si pro všechny členy posádky. Hlavním cílem swim call je poskytnout námořníkům zaslouženou přestávku, která jim umožní vypustit páru. Caitlyn Burchett popisuje jak námořníci tráví někdy i měsíce od rodin a přátel a atmosféra se na lodi se může někdy proměnit na “ponorku”. Například jedno nasazení na USS Dwight D. Eisenhower se může protáhnout až na 9 měsíců mimo USA.
Průběh Swim Call
Typický swim call zahrnuje zakotvení lodi na bezpečném místě, často v čistých vodách daleko od lidské činnosti. Jakmile je loď stabilizována, posádka nastaví bezpečnostní opatření, včetně hlídkových člunů a pozorovatelů, aby dohlíželi na případné ohrožení plavců, jako mohou být mořští predátoři nebo mnohem častěji závažnější nebezpečí, silné proudy Atlantiku. Když je vše připraveno, velící důstojník dá pokyn k zahájení a námořníci mohou skákat do oceánu z lodi, včetně výtahu pro letadla nebo samotné paluby.
Atmosféra během swim call je podobná malému festivalu. Námořníci skáčou do hluboké vody, plavou, vznášejí se na hladině, provádějí akrobatické skoky. Některé swim calls také zahrnují grilování na palubě, což přidává ke slavnostní náladě s barbecue a hudbou, popisuje American military news. V závislosti na zatížení letadly může být paluba letadlové lodi až 18 metrů nad hladinou moře. Výtahem z hangáru jsou plavci spuštěni do výšky 9 metrů nad vlny, což odpovídá výšce olympijského skokanského můstku. Tento zážitek představuje výrazný kontrast k přísnému a životu na palubě.
Takhle se vyjádřil na Facebooku jeden z veteránů US Navy:
“Měli jsme swim calls, když jsem byl na palubě USS Mahan DDG-42 během nasazení. Přivázali kapitánský člun k lodi a my jsme skákali z fantailu a plavali k němu. Jakmile jsme tam dorazili, každý jsme si mohli dát jedno pivo, a pak jsme plavali zpět. Krásné vzpomínky.”
Žralok využil Swim call a zaútočil na U.S. Coast Guard
Navzdory zábavě spojené se swim call zůstává bezpečnost nejvyšší prioritou. Posádka lodi provádí hodnocení rizik, než dovolí komukoli vstoupit do vody. Plavčíci a záchranné čluny monitorují plavce, aby zajistili, že všichni budou v dohledu a nikdo se moc neoddálí od lodi, popisuje Forces news. Jedna z nepříjemných překvapení z hlubin mohou být žraloci. Právě tuto zkušenost si vyzkoušela posádka lodi U.S. Coast Guard Cutter Kimball, kde museli vojáci při swim callu řešit nečekaného návštěvníka, žraloka liškouna obecného. Posádka rychle vyhlásila poplach, dokonce došlo k výstražné střelbě do vody, aby žraloka odstrašili.
Nejznámější „aquaparky" swim call US Navy
Mnoho námořníků považuje swim call za jeden z nejpamátnějších zážitků své námořní kariéry. Roger Mola popsal swim call na palubě USS John C. Stennis, která měří 332,8 metrů a má výtlak přes 100 000 tun. Tehdy se ho zúčastnilo více než 2 000 námořníků. Tato událost byla označena za vrchol nasazení lodi v západním Pacifiku. Jedním z nejznámějších plavidel, kde se swim call pravidelně koná, je letadlová loď USS Nimitz (CVN-68). Tato kolosální loď má délku 333 metrů a výtlak také přes 100 000 tun. Další známou lodí je USS Dwight D. Eisenhower (CVN-69), která je obdobně velká. Swim call zde probíhá jako součást náročných misí v Indickém oceánu a Středozemním moři.
Další příkladem je USS Abraham Lincoln (CVN-72), impozantní letadlová loď, kde swim call představuje vrchol dlouhých misí na moři. Tato loď je dlouhá 332,8 metrů, má výtlak přes 100 000 tun a její posádka čítá až 5 680 členů, včetně 3 200 námořníků a 2 480 členů leteckého personálu, jak píše portál naval technology. USS Abraham Lincoln je vysoká 62,9 metru a může dosáhnout maximální rychlosti 30 uzlů. Podle lodního deníku, umožnil kapitán posádce během operací v Pacifiku využít klidného moře a jasného počasí k uspořádání této oblíbené akce.