Syn, kterým sovětský diktátor pohrdal. Stalin nechal Jakova Džugašviliho napospas nacistům

Syn, kterým sovětský diktátor pohrdal. Stalin nechal Jakova Džugašviliho napospas nacistům
Autor: Wikipedia|Popisek: Jakov Džugašvili
13 / 01 / 2019, 10:00

Jakov Džugašvili měl nelehký osud, stejně jako další děti sovětského diktátora Stalina. Jakovem však Stalin pohrdal a dokonce jej jako zajatého v druhé světové válce odmítl vyměnit, i když měl možnost.

Sovětský diktátor Stalin zplodil za svého života několik dětí, včetně nemanželských. Syna Jakova měl se svou první manželkou Jekatěrinou Svanidze. Tu měl podle svého životopisce Simona Sebaga Montefiora jako jedinou skutečně milovat, když prohlásil, že ,,s ní mé poslední vřelé city pro všechny lidské bytosti zemřely." Jeho vztah k Jakovovi byl zpočátku chladný, až se později ,,přelil" do stavu, který bychom mohli nazvat pohrdáním.

Jakov se narodil v roce 1907 v Gruzii a do 14 let žil se svou tetou v Tbilisi. V tomto věku byl poslán svým strýcem do Moskvy, aby se jednak naučil rusky (mluvil jen gruzínsky) a získal vyšší vzdělání. I když byly vztahy Jakova a jeho otce již od útlého synova dětství napjaté či chladné, zhoršily se v momentě, kdy se ,,nechtěný" syn zasnoubil s židovskou dívkou. To rozzuřilo sovětského diktátora doběla. Jakov se pokusil o sebevraždu, protože láska nedošla naplnění, ale tento pokus přežil. Stalin pak měl prohlásit, že jeho syn ,,ani neumí střílet rovně".

Jakov se později oženil s tanečnicí Julií a z manželského svazku vzešly dvě děti. Protože vypukla zakrátko válka a nacisté přepadli Sovětský svaz, musel Jakov narukovat do armády. Stal se důstojníkem u dělostřelectva vRudé armádě. Aktivního boje si však moc ,,neužil", protože byl v hned červenci 1941 zajat v bitvě u Smolenska. Na synovo zajetí reagoval Stalin netečně s chladnou kalkulací, že Jakov se stejně z nacistického zajetí nedostane. Naopak pro nacisty byl syn nepřítele velmi cenným úlovkem, a proto se ho snažili přimět ke spolupráci, jenže ten vytrvale odmítal. 

psali jsme: Dvě věže Josifa Vissarionoviče Stalina

Poté, co byl zajat německý velitel 6. armády maršál Friedrich Paulus u Stalingradu, přišel nacistický diktátor Hitler s nabídkou, že vymění zajatého Jakova právě za Pauluse. Na to však Stalin odmítl přistoupit, když měl údajně prohlásit, že ,,nevymění maršála za poručíka." 

psali jsme: Byl populárnější než Stalin. Ten nechal ,,miláčka lidu" Sergeje Kirova raději zavraždit

Tím, že Stalin odmítl vyměnit syna za zajatého Pauluse, byl však Jakovův osud v podstatě zpečetěn. V roce 1943 byl převezen do koncentračního tábora Sachsenhausen, kde za nejasných okolností 14. 4. vběhnul do elektrického plotu. Nevíme, zda se pokoušel o útěk, nebo to byla plánovaná sebevražda. Ať už to bylo jakkoliv, faktem je, že ani synova smrt jeho otcem nikterak vážně nezatřásla. Byla jen dokladem jeho velmi chladného a přezíravého vztahu k němu, který k němu choval již od jeho útlého dětství.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace