T28 - americké monstrum na proražení Siegfriedovy linie

T28 - americké monstrum na proražení Siegfriedovy linie
16 / 06 / 2019, 16:30

T28 byl americký supertěžký tank určený pro armádu Spojených států během druhé světové války. Původně byl navržen tak, aby prolomil německou obranu na Siegfriedově linii, později se uvažovalo o jeho participaci během plánované invazi do Japonska. Téměř 100 tunové vozidlo bylo původně označeno jako těžký tank, posléze v roce 1945 bylo překvalifikováno na samohybné dělo T95, a v roce 1946 získalo mobstrum definitivní označení supertěžký tank T28 . Před ukončením projektu byly postaveny pouze dva prototypy.

T28/T95 byl od začátku navržen na prolomení německých obranných linií a betonových pevností, kdy v likvidaci odporu mu mělo sloužit dělo T5E1 ráže 105 mm, ale než toto monstrum prošlo zkouškami, spojenecké jednotky už skrze obávanou Siegfriedovu linii prorazili. Následně měl tedy tank vyrazit na Japonce, ale ti se stihli vzdát dřív, než byla možnost začít stroje přepravovat přes oceán.

Dva prototypy tanku byly testovány ve Fort Knox a Aberdeen Proving Ground až do konce roku 1947, kdy byl jeden ze strojů těžce poškozen požárem a prodán do šrotu. Druhý stroj se ztratil na téměř 30 let, než byl nalezen na šrotišti základny Fort Belvoir ve Virginii. Byl opraven a vystaven v Pattonově muzeu kavalérie a obrněných jednotek v Kentucky. V roce 2011 byl přemístěn do Fort Benning, kde je vystaven, než bude v roce 2020 hotovo nové Pattonovo muzeum.

Chcete vědět víc? Podívejte se na Rasputinovo video...

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace