Tabákový magnát z viktoriánské éry se obával konce světa. Pod Liverpoolem stavěl 30 let tajné tunely

Tabákový magnát z viktoriánské éry se obával konce světa. Pod Liverpoolem stavěl 30 let tajné tunely
Autor: flickr.com (CC BY-ND 2.0) |Popisek: tunel
28 / 07 / 2017, 16:00

Tabákový magnát, který byl údajně členem sekty, nechal postavit pod Liverpoolem tajné tunely, který ho měl ochránit před koncem světa.

Britští vědci našli minulý týden po deseti letech intenzivních výkopových prací pod Liverpoolem důmylsnou síť tunelů. Objevili také tzv. The Great Tunnel (Velký tunel), což je největší místnost v podzemním komplexu. 

Tunely nechal v letech 1810 - 1840 postavit výstřední tabákový magnát Joseph Williamson, který měl být údajně členem sekty, jež očekávala brzký konce světa (Armagedon). Dekorace tunelů včetně gotických detailů a maleb Boha nahrávají předpokladům, že tabákový magnát skutečně vedl sektu. Do rozestavěných podzemních prostor navíc pouštěl pouze vybrané lidi, ostatní sem měli vstup zakázán. Jiné teorie však hovoří o tom, že Williamson chtěl lidem nabídnout dlouhodobou práci v ekonomicky těžkých časech té doby.

 

Rozsáhlé podzemní prostory tvoří navazující síť chodeb pod městskou částí  Edge Hill v Liverpoolu. Williamson nechal najmout zhruba stovku dělníků, kteří tunely razili stěží uvěřitelných 30 let. Podle historiků měl Williamson slabost pro udílení velmi zvláštních příkazů dělníkům, kteří měli například vykopat velkou hromadu sutin, tu pak přemístit na jedno místo a zase zpět.

psali jsme: VIDEO: Budoucnost dopravy podle vizionáře Elona Muska? Rychlostní tunely pod zemí

Jeden z úseků tunelu je už připraven pro veřejnost a turisty, kteří mohou navštívit část komplexu, jenž už je bezpečnostně zajištěn. Výkopové práce nejsou ještě konečné a budou pokračovat až do objevení dalších prostor, což může zabrat několik měsíců.

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace