Autor fotografie: US Navy (CC BY 2.0)|Popisek: F-14 na palube USS Nimitz
Akční film The Final Countdown (v ČR známý jako Tajemná záře nad Pacifikem) z roku 1980 získal po svém vydání pouze průměrná hodnocení recenzentů. Byl to standardní akční film z vojenského prostředí se skvělými vzdušnými scénami a slabším dějem. Film byl produkován ve spolupráci s americkým námořnictvem, které pak použilo film jako reklamu a způsob, jak zvýšit nábor.
Tajemná záře nad Pacifikem je poměrně přímočarý a nekomplikovaný příběh o cestování v čase, kdy americká letadlová loď USS Nimitz hlídkuje v Pacifiku a když proplouvá zvláštní elektromagnetickou bouří, skočí v čase do 6. prosince 1941, den před útokem na Pearl Harbor.
Loď okamžitě ztratí kontakt se svým velitelským střediskem a dalšími plavidly, takže posádka, která netuší, že se vrátila v čase, předpokládá, že Pearl Harbor byl zasažen sovětským jaderným úderem. Koneckonců v té době vrcholila studená válka.
Video: YouTube
Kapitán Matthew Yelland (Kirk Douglas) nařizuje průzkumnou misi do Pearl Harbor, která záhadně pořídí snímky řady bitevních lodí ze 40. let minulého století na námořní základně. Po setkání se dvěma japonskými letouny Zero, si posádka uvědomí, že se přemístila zpět v čase.
Jsou postaveni před dilema: se znalostí historie a moderní technologie zachytí a zabrání útoku na Pearl Harbor, nebo nechají historii znovu proběhnout. Nakonec se rozhodnou zaútočit, ale přesunou se opět do roku 1980, než mohou zlikvidovat japonskou flotilu.
Produkce a prostředí filmu jsou pravděpodobně zajímavější, než děj, protože se natáčelo na funkční letadlové lodi a byly tak zachyceny realistické záběry ze života na palubě takového plavidla. Námořníci US Navy se dokonce jako kompars účastnili natáčení.
Námořnictvo využilo příležitosti předvést svůj nejlepší balíček v té době - stroje F-14 Tomcat a samotnou letadlovou loď USS Nimitz.
Vzhledem k tomu, že film byl natočen bez současných počítačových kouzel, musel štáb natočit souboje F-14 proti Zerům doopravdy. Bylo to těžké kvůli velkému pokroku, kterého bylo dosaženo za 40 let mezi filmem a druhou světovou válkou. F-14 se pohybovala mnohem rychleji než letoun ze 40. let, a to i při nejnižších možných rychlostech.
I když japonská letadla ve filmu vypadají jako Zera, ve skutečnosti to byly upravené a zamaskované stroje T-6 Texan. Jednalo se o cvičná letadla s maximální rychlostí pouhých 210 mph a pádová rychlost Tomcatu byla 170 mph, což samozřejmě znamenalo značené problémy a obtíže, kdy jednou Tomcat zvládl se dostat zpět pod kontrolu asi jen 100 metrů na hladinou oceánu. V tomto záběru je ke scéně přidán ječivý zvukový efekt. Údajně byl tento výkřik způsoben smícháním řevu motoru Tomcatu s výkřikem pilotovy manželky, když viděla co se děje.
Děj filmu se odehrává v Tichém oceánu, ve skutečnosti byl natočen v Atlantiku, kde se USS Nimitz pohyboval jako součást americké flotily nasazené v tomto regionu.
Námořnictvo bylo rozhodně středem děje filmu a US Navy využilo příležitosti zvýšit počty náborů. Plakát filmu byl dokonce umístěn na náborových stanicích po celých Spojených státech.
Na ČSFD má tento 43 let starý film poměrně slušné hodnocení 74%, na IMDb je to horší a „jen“ 6,6/10. Pro fanoušky letectví jsou ale souboje Tomcatů se Zery legendou a neomrzí ani v roce 2023.
Zdroj: warhistoryonline.com, ČSFD, IMDb