Tajné zbraně Třetí říše - řízená bomba Fritz X

Tajné zbraně Třetí říše - řízená bomba Fritz X
Autor fotografie: Ryan Somma (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Fritz X
30 / 09 / 2018, 13:00

Fritz X (pod typovým označením SD 1400X) byla klouzavá řízená bomba, využívána od jara roku 1943. Bomba vznikla ve firmě Ruhrstahl a jejím autorem byl tým specialistů pod vedením inženýra Maxe Kramera.

Myšlenka vyvinout řízenou bombu vnikla již za španělské občanské války, kdy letci z německé legie Condor zjistili, jak těžké je s klasickými bombami vrženými z velkého bombardéru trefit plující loď. Už od roku 1938 se Max Kramer zabýval problematikou dálkově řízených bomb a došel k závěru, že nejschůdnější je řízení pomocí radiových signálů. Od roku 1940 pracoval na prakticky použitelné bombě ve firmě Ruhrstahl a za základ použil klasickou vysoce explozivní protilodní bombu SD 1400 o váze 1400 kg. Vznikl tak radiový systém FuG 203/230, který se skládal z vysílače nazývaného Kehl, jenž byl umístěn na palubě bombardéru, a přijímače Straßburg vestavěného do těla bomby. Původní bomba SD 1400 dostala navíc ještě řídící plochy na záď.

psali jsme: Tajné zbraně 3. říše: Dornier Do 335

Celý systém fungoval tak, že na palubě bombardéru seděl operátor, který měl k dispozici jednoduchý joystick, jímž s pomocí radiových signálů klouzající bombu řídil. Ovšem musel bombu i cíl vidět na vlastní oči, žádné naváděcí obrazovky nebo něco podobného neexistovalo. Na zádi bomby byly svítící stopovky, které pomáhaly operátorovi bombu na pozadí lépe vidět. Tedy aby něco trefil, chtělo to intenzivní výcvik. Problémem také bylo, že bombardér musel po shození bomby udržovat stálý kurz, navíc řídící radiový signál byl konstantní, takže se dal rušit. O to se také spojenci snažili, když zjistili, s čím mají tu čest.

psali jsme: Futuristické zbrane Hitlerovho Nemecka - bombardér Silbervogel

K prvnímu ostrému nasazení bomby došlo v červenci 1943, kdy jednotka napadla přístav Augusta na Sicílii, ale u tohoto útoku ani u dalších podniknutých na sicilské přístavy nebyl zaznamenán zásah. Úspěchy přišly až později. Na začátku září 1943 jednotka zaútočila na italskou flotilu, která po podepsání příměří utíkala na Maltu do britské internace. Bitevní loď Roma dostala dva zásahy Fritzem X, jeden prolétl lodí skrz a vybuchl pod ní v moři, druhý explodoval ve skladu munice. Loď se během půl hodiny rozlomila a potopila. Jeden zásah dostala i její sesterská bitevní loď Italia, byla sice těžce poškozena, ale nakonec ji na Maltu spojenci dotáhli.

Bitevní loď Roma po zásahu Fritzem

Jen pár dní na to zasáhl další Fritz X ve Středozemním moři americký lehký křižník USS Savannah, prolétl dělovou věží a vybuchl uvnitř trupu. Zemřelo na 200 námořníků a loď byla těžce poškozena.

The cruiser U.S.S. Savannah

USS Savannah

Další obětí se 16. září 1943 stala britská bitevní loď HMS Warspite. Ta dostala také přímý zásah jedním Fritzem X, opět byla těžce poškozena a zemřely desítky členů posádky.

HMS Warspite napaden německými bombardéry

To už spojenci začali tušit, že se něco děje, protože pohromy přicházeli „odnikud“. Přišlo se na to, že bomby jsou řízeny rádiově, dokonce se spojencům do rukou dostal i vysílač z havarovaného letounu, a tak začali zkoušet různá rušící zařízení umístěná na lodích. To už je však jiná historie. Jednotka III./KG 100 byla na podzim roku 1943 z velké části přezbrojena řízenými střelami Hs 293 a Fritz X se používal již jen sporadicky a žádné další zásahy již nebyly později zaznamenány.

Zdroj: FB Tajné zbraně třetí říše

Tagy článku