Autor fotografie: Pixabay, Free for commercial use|Popisek: Ilustrační obrázek
NASA prý měla tajný plán, jak svrhnout jadernou bombu na Moskvu během průletu svého raketoplánu. Původ jednoho z mýtů studené války se zakládá na mylném pochopení zveřejněných parametrů amerických raketoplánů.
Washington a Moskva se během svého hořkého čtyřicetiletého sporu dostaly jen kousek od 3. světové války zejména během kubánské raketové krize, kdy jaderná válka byla odvrácena jen o několik sekund poté, co se dopustila četných chyb jak technologie, tak ti, kteří s ní manipulovali. Možnost, že se válka změní na jadernou, pronikla hluboko do kremelské paranoi. V důsledku toho vznikl jeden z největších mýtů vytvořených během Studené války, tedy sovětský závěr, že americký raketoplán byl vyvinut tak, aby shodil bombu na Moskvu.
Ruský výzkumník Pavel Šubin nalezl dokument z března 1976, který odhalil původ těchto obav. Dokument napsal J.G. Sicharulidze a Dmitrij Ochotsimsky, z Ústavu aplikované matematiky v době, kdy ústav hrál klíčovou roli při určování trajektorií sovětských kosmických lodí.
Americký vesmírný historik Dwayne Day odhalil na svém blogu, že: "Zpráva dospěla k závěru, že americký raketoplán, vypuštěný z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii a letící z jihu na sever nad Sovětským svazem, by se mohl "ponořit" pod svou oběžnou dráhu, když prolétal nad Moskvou a uvolnit jadernou bombu."
Tato technika by umožnila zaútočit a nechat vybuchnout nad Moskvou jadernou bombu mnohem rychleji, než by to zvládla americká balistická raketa odpalovaná z ponorky. Toto jaderné střemhlavé bombardování by pravděpodobně bylo součástí prvotního úderu, který by zničil sovětskou velitelskou a řídící síť dříve, než by SSSR mohl zahájit protiúder.
Podle Šubina se zpráva dostala do ústředního výboru komunistické strany, kde proběhla debata, jež vyústila v rozhodnutí vydané Leonidem Brežněvem, vyvinout soubor alternativních opatření k zabezpečení země před takovým útokem. Šubin píše, že zpráva kolovala mezi několika sovětskými organizacemi a že měla významný dopad na sovětský vesmírný program.
Dwayne Day dále vysvětlil inspiraci, která se za tímto mylným sovětským názorem skrývá. Interní dokument NASA Johnson Space Centre z roku 1973 stanovil požadavky 3A a 3B pro raketoplán. Prvním požadavkem byla schopnost vypustit velký náklad na polární oběžnou dráhu a vrátit se s raketoplánem na místo startu ve Vandenbergu.
Požadavek 3B byl, aby raketoplán odstartoval na stejnou oběžnou dráhu a provedl rychlé setkání a zachycení nákladu, který byl vypuštěn podle požadavku 3A. Raketoplán by se pak vrátil na místo startu, tentokrát s 11 340 kilogramy ve svém nákladovém prostoru, tedy stejnou hmotností jako měl velký tajný průzkumný satelit známý jako HEXAGON.
Požadavky na 3A/3B byly zveřejněny a autoři zprávy z roku 1976 tím posílili své vlastní předpoklady o misi raketoplánu při střemhlavém bombardování Moskvy. Tato zpráva vedla i ke vzniku sovětského projektu raketoplánu Buran.
Zdroj: Express.co.uk