Tajný plán NASA o bombardování Moskvy jadernými bombami pomocí raketoplánu

Tajný plán NASA o bombardování Moskvy jadernými bombami pomocí raketoplánu
Autor: Pixabay, Free for commercial use|Popisek: Ilustrační obrázek
15 / 05 / 2022, 10:00

NASA prý měla tajný plán, jak svrhnout jadernou bombu na Moskvu během průletu svého raketoplánu. Původ jednoho z mýtů studené války se zakládá na mylném pochopení zveřejněných parametrů amerických raketoplánů.

Washington a Moskva se během svého hořkého čtyřicetiletého sporu dostaly jen kousek od 3. světové války zejména během kubánské raketové krize, kdy jaderná válka byla odvrácena jen o několik sekund poté, co se dopustila četných chyb jak technologie, tak ti, kteří s ní manipulovali. Možnost, že se válka změní na jadernou, pronikla hluboko do kremelské paranoi. V důsledku toho vznikl jeden z největších mýtů vytvořených během Studené války, tedy sovětský závěr, že americký raketoplán byl vyvinut tak, aby shodil bombu na Moskvu.

Ruský výzkumník Pavel Šubin nalezl dokument z března 1976, který odhalil původ těchto obav. Dokument napsal J.G. Sicharulidze a Dmitrij Ochotsimsky, z Ústavu aplikované matematiky v době, kdy ústav hrál klíčovou roli při určování trajektorií sovětských kosmických lodí.

Americký vesmírný historik Dwayne Day odhalil na svém blogu, že: "Zpráva dospěla k závěru, že americký raketoplán, vypuštěný z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii a letící z jihu na sever nad Sovětským svazem, by se mohl "ponořit" pod svou oběžnou dráhu, když prolétal nad Moskvou a uvolnit jadernou bombu."

Tato technika by umožnila zaútočit a nechat vybuchnout nad Moskvou jadernou bombu mnohem rychleji, než by to zvládla americká balistická raketa odpalovaná z ponorky. Toto jaderné střemhlavé bombardování by pravděpodobně bylo součástí prvotního úderu, který by zničil sovětskou velitelskou a řídící síť dříve, než by SSSR mohl zahájit protiúder.

Podle Šubina se zpráva dostala do ústředního výboru komunistické strany, kde proběhla debata, jež vyústila v rozhodnutí vydané Leonidem Brežněvem, vyvinout soubor alternativních opatření k zabezpečení země před takovým útokem. Šubin píše, že zpráva kolovala mezi několika sovětskými organizacemi a že měla významný dopad na sovětský vesmírný program.

Dwayne Day dále vysvětlil inspiraci, která se za tímto mylným sovětským názorem skrývá. Interní dokument NASA Johnson Space Centre z roku 1973 stanovil požadavky 3A a 3B pro raketoplán. Prvním požadavkem byla schopnost vypustit velký náklad na polární oběžnou dráhu a vrátit se s raketoplánem na místo startu ve Vandenbergu.

Požadavek 3B byl, aby raketoplán odstartoval na stejnou oběžnou dráhu a provedl rychlé setkání a zachycení nákladu, který byl vypuštěn podle požadavku 3A. Raketoplán by se pak vrátil na místo startu, tentokrát s 11 340 kilogramy ve svém nákladovém prostoru, tedy stejnou hmotností jako měl velký tajný průzkumný satelit známý jako HEXAGON.

Požadavky na 3A/3B byly zveřejněny a autoři zprávy z roku 1976 tím posílili své vlastní předpoklady o misi raketoplánu při střemhlavém bombardování Moskvy. Tato zpráva vedla i ke vzniku sovětského projektu raketoplánu Buran.

Zdroj: Express.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace