Tajný sovětský bombardér Bartini A-57 měl při útoku na USA tankovat z ponorky

Tajný sovětský bombardér Bartini A-57 měl při útoku na USA tankovat z ponorky
Autor: YouTube|Popisek: Umělecká představa stroje
15 / 05 / 2019, 17:00

Sovětský svaz a jeho konstruktér Robert Bartini měl v polovině padesátých let minulého století bláznivý nápad postavit strategický bombardér se schopností vzlétat a přistávat na vodní hladině, a aby toho nebylo málo, měl mít schopnost tankovat z ponorky.

V padesátých letech se SSSR dařilo ,,tahat USA za nos" a Spojené státy tak věřily tomu, že komunistický moloch je vybaven stovkami strategických bombardérů, schopných napadnout americké území.

psali jsme: Konstruktér, který se znelíbil Stalinovi. Robert Bartini navrhoval sovětská letadla budoucnosti

Reálně ale takového útoku Sovětský svaz nebyl schopen a řešením problému měl být Bartini-57, strategický bombardér dlouhého dosahu, který mohl vzlétnout a přistát na vodě, a hlavně doplnit palivo z ponorky někdy v půlce své mise.

psali jsme: Obojživelné sovětské letadlo Bartini VVA-14

Ideovým otcem byl konstruktér italského původu Robert Ludvigovič Bartini, který do SSSR emigroval po fašistickém převratu v Itálii v roce 1923. Revoluční, nebo možná šílený nápad italského komunisty v sovětských službách ale nebyl zrealizován, a to i díky jeho žákovi Sergeji Koroljovi, kterému se povedlo poslat do kosmu Sputnik a díky tomu se SSSR přeorientoval na rakety.

 

Zdroj: Business Insider

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace