Tank 7TP - vycházel z britského vzoru, bránil Polsko před nacistickými vojsky, nakonec skončil v sovětských a německých rukou

Tank 7TP - vycházel z britského vzoru, bránil Polsko před nacistickými vojsky, nakonec skončil v sovětských a německých rukou
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Polský tank 7TP
08 / 09 / 2021, 10:00

Polský tank 7TP měl poměrně zajímavou historii. Vycházel konstrukčně z britského tanku Vickers Mark E a aktivně se podílel na obraně před německými vojsky v září 1939.

Polsko bylo postaveno po první světové válce před otázku pořízení tanků pro svou armádu. Na začátku roku 1931 vsadilo na zahraniční řešení a rozhodlo se nakoupit 50 kusů britských tanků Vickers Mark E s dvouvěžovou dispozicí. Ty však trpěly mnoha nedostatky a Polsko nakonec dospělo k názoru, že bude pro jeho účely nosnější, když se pustí do stavby vlastního tanku.

A to se také v roce 1934 stalo. Konstrukce nového lehkého tanku, který dostal nakonec označení 7TP, vycházel právě ze zmíněného britského tanku Vickers Mark E. První tank 7TP byl vyroben již na jaře 1935 a konstrukce byla identická s britským originálem, s tím, že polské vozidlo bylo osazeno silnějším vznětovým motorem Saurer VBLDb o výkonu 110 hp.

Osádku 10tunového tanku tvořila tříčlenná posádka. Maximální rychlost stroje činila 35 km/h na silnici a dojezd 150 km. Nakonec vznikly dvě varianty tanku označené ,,dw" a ,,jw". Vyzbrojen byl v případě jednověžové verze kanonem Bofors ráže 37 mm, dvouvěžová varianta pak počítala s dvěma kulomety ráže 7,92 mm. Verze jw se vyráběla od roku 1937 a celkem spatřilo světlo světa 108 kusů tohoto typu. Verze dw se pak vyrobilo 24 kusů a od roku 1937 Od roku 1937 probíhalo jejich přezbrojení na jednověžovou verzi s kanónem.

Protože se již nezadržitelně blížil válečný konflikt, byly tanky 7TP připraveny bránit Polsko před německou invazí. Většina těchto vozidel tvořilo součást dvou lehkých tankových praporů - 1. a 2. Ostatní stroje, které byly vyrobeny po vypuknutí války, pak vytvořily improvizovanou jednotku určenou na obranu Varšavy, jejíž zničení dal posléze nařídit Hitler.

Tanky se také účastnily intenzivních dvoudenních bojů o město Włodawa, ale utrpěly těžké ztráty a byly staženy na jih. Nasazeny byly rovněž ve čtvrti Wola proti německé pěchotě a obrněným vozidlům. Nakonec však nemohly zabránit nechvalně proslulému masakry civilistů, jemuž během tří srpnových dnu roku 1944 padlo za obět desítky tisíc lidí.

Ač měl polský lehký tank velmi solidní technické parametry, nemohl se rovnat německé přesile, která za měsíc rozhodla o porobení polského národa. Tanky, které ukořistili v bojích Němci, pak dostali označení PzKpfw 7TP 731(p). Některé tanky 7TP padly i do rukou Sovětů.


Zdroj: militaryfactory.com, Wikipedia

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace