Autor fotografie: Morten Jensen, CC BY 2.0|Popisek: Tank Centurion
Tank Centurion představoval zdařilou konstrukci, která byla vyráběna v letech 1945-1962. Vývoj nového tanku sice začal ještě během druhé světové války, nicméně do samotných bojů již nestačil zasáhnout. A můžeme říct, že si to bohatě vynahradil v konfliktech poválečných.
Návrh pro nový tank spatřil světlo světa v roce 1944 a cílem konstruktérů bylo postavit takové vozidlo, které by bylo konstrukčně odolné a dobře vyzbrojené. Zajímavostí je, že Centuriony byly prvními britskými tanky se sklopenými pláty pancíře.
Posádku tanku tvořila 4členná posádka, délka vozidla činila 7,6 m, šířka 3,35 m a výška 2,95 m. Pohonnou jednotku zajišťoval motor Rolls-Royce Meteor o výkonu 650 hp (480 kW), vozidlo bylo schopné vyvinout rychlost 35 km/h, dojezd byl 160 km.
Co se týče výzbroje tanku, tu tvořil kanon ráže 76,2 mm, v roce 1972 byly Centuriony přezbrojeny kanony ráže 105 mm. Sekundární výzbroj doplňoval jeden kulomet BESA ráže 7,92 mm, později jeden kulomet Browning ráže 12,7 mm, resp. jeden kulomet Browning ráže 7,62 mm.
Vzniklo několik variant tanku. Centurion AVRE byl ženijní tank se speciálním vybavením, zkonstruována byla také varianta vyprošťovací tank, Olifant byla verze, která vznikla v Jihoafrické republice, a Temsah představoval těžký obrněný transportér, který vznikl na bázi vyřazených jordánských tanků Centurion.
Centurion vstoupil do služby v roce 1946. vzhledem k období jeho vzniku, když už se studená válka začala být neodvratitelnou skutečností, vojenští plánovači přisoudili pro Centuriony roli prostředku, který měl odrážet sovětské tanky T-34.
Důležitým aspektem při konstrukci tanku Centurionu se stala jeho odolnost. V atomovém věku se rozhodli Australané, jimž byl též tank dodáván, vyzkoušet odolnost vozidla, když jej vystavili menšímu jadernému výbuchu, aby mohli zkoumat, jaký dopad bude mít na tank, a jaké jsou vlastně jeho limity odolnosti. Test proběhl na australském Centurionu s běžícím motorem v roce 1953 jako součást Operace Totem a přinesl překvapivá zjištění, která potvrdila odolnost tanku. Když vědci zkoumali stav tanku po testu, zjistili, že vozidlo je v podstatě nedotčené.
Jak už jsme uvedli v úvodu, Centurion se již nestačil zúčastnit válečných bojů, tento nedostatek si však vynahradil později v měře vrchovaté. Centuriony byly nasazeny v prvé řadě ve válce v Koreji, figurovaly i v bojích o Suez, výrazněji promluvily také do izraelsko-arabských válek, vietnamského konfliktu, občanské války v Angole či dokonce války v Perském zálivu.
Na závěr ještě dodejme, že Centuriony ještě dnes používá například Jordánsko, Libye či Izrael.
Zdroj: history.com