Tank IS-3 – Stalinův těžký tank, co nebojoval s nacisty, ale zasahoval v Maďarsku a Československu

Tank IS-3 – Stalinův těžký tank, co nebojoval s nacisty, ale zasahoval v Maďarsku a Československu

Těžký tank IS-3 (Iosef Stalin) byl pokračovatelem poměrně úspěšné řady těžkých tanků, které používala Rudá armáda za 2. světové války. Série tanků IS začala strojem IS-1 v roce 1943 a následovala tankem IS-2 s dělem ráže 122mm.

IS-3 byla kompletně redesignována, kdy věž tanku získala specifický kopulovitý tvar, silný pancíř korby až 120 mm svařený do tvaru klínu, díky kterému se tanku přezdívalo “ščuka”, tedy štika. Daní za revoluční design byla malá zásoba nábojů pro dělo D-25T ráže 122 mm, kdy se do tanku vešlo pouhých 28 kusů nábojů (10 AP a 18 HE). Nízká silueta tanku dělala z IS-3 složitý cíl, dělo bylo schopno pálit rychlostí 2-3 rány za minutu. IS-3 byl vybaven i protiletadlovým kulometem 12,7 mm a dvěma kulomety proti živé síle ráže 7,62 mm.

Pohon zajišťoval 45 tun těžkému tanku dieselový motor V-2K o výkonu 600 koní, což umožňovalo dosáhnout rychlosti až 40 km/h a dojezd 185 km.

První kusy tanku se dostaly k jednotkám Rudé armády až v květnu 1945 a do války s nacisty již nezasáhl. Zato se tento neobvyklý tank ukázal 7. září na vojenské přehlídce vítězných mocností v Berlíně. Západní státy tak poprvé uviděly tank, který mohl teoreticky bojovat právě proti nim.

Jednotka IS-3 vznikla i na Dálném východě pro boj s Japonskem v srpnu 1945, ale brzká kapitulace Japonska zabránila jejich nasazení.

Na konci války se tedy jednalo o patrně nejvyspělejší tank na bojišti a do půlky roku 1946 bylo vyrobeno 2311 tanků, které pak následně sloužily desítky let jak u Rudé armády, tak u jejích spojenců, na straně Číny si tyto tanky zabojovaly v Koreji, Egypt je neúspěšně nasadil proti Izraeli. 

Tanky IS-3 SSSR rozdrtily povstání v Maďarsku v roce 1956 a přijely na nich i okupační jednotky do Československa v srpnu 1968.

 

Zdroj: Military Factory

 

Tagy