Tank Leopard 1 – německá tanková škola (od 1965)

Tank Leopard 1 – německá tanková škola (od 1965)
12 / 07 / 2019, 10:00

Dnes je nejpočetnějším hlavním bojovým tankem západoevropských zemí Leopard 2, vyvíjený v 70. letech a poprvé do služby nasazený v roce 1979. Jeho předchůdce, Leopard 1, vstoupil do služby v roce 1965, byl vyráběn v letech 1965-1984, kdy vzniklo 4744 tanků a dalších 1741 vozidel postavených na jeho podvozku. Jeho předností byla na svou dobu účinná palebná síla a především skvělé vlastnosti při pohybu v terénu. Od roku 1990 pak byl postupně stahován ze služby, přičemž v Německu jej Leopardy 2 plně nahradily až v roce 2003. Dodnes jej nasazují Řecko, Turecko, Brazílie a další země.

Vývoj tanku Leopard byl zahájen v roce 1956, a cílem bylo získat moderní tank označovaný jako Standard-Panzer, který by ve výzbroji Bundeswehru nahradil americké tanky M47 a M48 Patton. Původní požadavky zněly: hmotnost méně než 30 tun, poměr výkonu k hmotnosti 30 koňských sil na tunu, odolat zásahům 20mm rychlopalného kanónu ze všech stran, poskytovat osádce ochranu proti  účinkům chemických zbraní a radioaktivitě, což byly rovněž tehdejší požadavky Varšavské smlouvy na její tanky.

A již tehdy, koncem 50. let, stejně jako dnes, vznikl projekt mezi Německem a Francií, jemuž se německy říkalo Europa-Panzer. Později se přidala také Itálie. Vznikla řada prototypů. Francie byla z projektu vyřazena, protože opakovaně nedodržovala termíny, a za vítěze byl označen Prototyp II společnosti Porsche s hmotností 40 tun, nazvaný Leopard, navazující bojovým jménem na tradice vrcholných německých tankových konstrukcí 2. světové války. Bundeswehr objednal 1500 kusů, které měly být dodány v letech 1965-1970. Výrobu zajistila společnost Krauss-Maffei v Mnichově a Leopardy nakupovaly další evropské země NATO, a také Turecko, Austrálie nebo Kanada.

Pět základních postupně zdokonalovaných verzí tanku 1A1-1A5 se odlišuje především lépe řešeným pancéřováním, elektronikou a přístroji pro noční vidění. Vrcholná verze 1A5 z roku 1980 vzniklá konverzí tanků 1A1 měla moderní systém řízení palby, a mj. také možnost vyzbrojit věž 120mm kanónem již vyráběného Leopardu 2. Verze 1A6 zůstala s ohledem na jeho zavádění do výzbroje již jen na papíře.

Hlavní výzbroj tanku Leopard 1 představuje 105mm plně stabilizovaný kanon schopný odpalovat střely typu APDS, APFSDS, HEAT a dýmové střely, doplněný o koaxiální a protiletadlový kulomet ráže 7,62 mm.

Na podvozku Leopardu 1 vznikly také mostní tank Biber, vyprošťovací Bergepanzer 2, obrněné ženijní vozidlo Pionierpanzer 2 Dachs nebo samohybný protiletadlový kanón Gepard a další.

Navzdory faktu, že byl zaváděn již od 60. let, proběhlo první bojové nasazení tanku Leopard 1 až v roce 1994, kdy se dánské tanky v rámci operací Bollenbank a Amanda účastnily střetnutí s jednotkami bosenských Srbů. Kanada nasadila své Leopardy 1 v Afghánistánu v roce 2006.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace