Tank postavený z pohlednice. Novozélandský Bob Semple sklízel místo skalpů nepřítele posměšky

Tank postavený z pohlednice. Novozélandský Bob Semple sklízel místo skalpů nepřítele posměšky
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Bob Semple
27 / 10 / 2021, 16:00

Novozélanďané postavili ,,nejsměšnější tank historie" Bob Semple z pohlednice. Jaký byl jeho osud?

Tanky hrály bezesporu za druhé světové války velmi důležitou roli. Vznikaly různé projekty, inovace či ,,variace" vozidel, které měly když ne zničit, tak alespoň zastrašit nepřítele. Jsou však i takové projekty, které jsou něčím unikátní, zvláštní.

Mezi klasickými tanky tak budil pozornost ,,podomácku" postavený novozélandský tank Bob Semple, který byl pojmenován po ministrovi práce. Bylo snahou Nového Zélandu přijít s vlastní konstrukcí originálního tanku, který by zemi pomáhal chránit proti rozpínavému Japonsku, i když vycházel z omezených vojenských možností Nového Zélandu. Na začátku války tak experimentovala s vlastními domácími konstrukcemi tanků také Kanada, která sestrojila svůj tank Ram či Austrálie, jež přišla s řešením v podobě tanku Sentinel z roku 1941.

Tank Bob Semple bylo podle vojenských expertů spíše druhem improvizovaného vozidla než tanku, jenž připomínal těžkou jedoucí krabici. Nicméně nový tank či vozidlo mělo být odpovědí na japonskou expanzi, která ohrožovala v jednu chvíli i Nový Zéland. Konstrukce vlastního tanku také souvisela s válečnými událostmi, kdy po pádu Francie v roce 1940 ztratila Velká Británie velký počet tanků, takže musela pozdržet jejich dodávku na Nový Zéland. Ministr práce Bob Semple tak dal zelenou plánu přestavby traktorů na tanky. Jedním z nich byl právě i Bob Semple.

Novozélandský ministr práce tak činil bez nějakého konkrétního plánu či vzoru. Jedinou předlohou, podle níž se mohl v podstatě při konstrukci tanku řídit, byla americká pohlednice, která znázorňovala proces transformace traktoru do tanku, ale bez nějakých bližších specifikací. Semple se tak rozhodl pro jednoduché řešení. Zadal designerům, aby vytvořili strukturu vozidla z vlnitého plechu a doufal v praktickou funkčnost takového tanku.

Do malého tanku se nakonec vešla posádka o 8 lidech. Bob Semple byl vyzbrojen 6 kulomety Bren umístěných po každé straně vozidla, aby poskytovaly úplné, 360 stupňové krytí. Tank poháněl šestiválcový dieselový motor, který umožňoval vozidlu dosáhnout rychlosti 24 km/h. Bob Semple vážil přes 25 tun.

Na druhé straně měl tank řadu vad, které vyplývaly z novozélandskými nezkušenostmi s takovými ,,experimenty". Vozidlo bylo těžkopádné, přeplněné, nedostatečně vyzbrojené a značně nestabilní. Jeden ze členů posádky musel například při střelbě ležet na matraci, protože pro něho nebylo místo ke stání či sezení. Na veřejnosti také vozidlo budilo spíše posměch než respekt.

I tak se ale zapsalo do historie jako tank, který byl přestavěn z traktoru, a jenž vynikal svým neotřelým tvarem. Možná ale bylo pro Novozélanďany štěstím, že nemusel být reálně nasazen proti nepříteli.


Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku