Autor fotografie: Wikimedia Commons, Public domain|Popisek: Tank Ram se nakonec nepovedl podle kanadských představ
I Kanada se pustila během druhé světové války do konstrukce vlastního tanku, nicméně, jak se záhy ukázalo, nejednalo se o příliš úspěšný projekt.
Ram představoval křižníkový tank, který konstrukčně vycházel z amerického středního tanku M3 Lee. Nicméně od tohoto vozidla se nakonec Ram přece jen v mnoha ohledech designově lišil, například v primární zbraň byla zabudována v otočné věži, nikoliv v trupu. Během druhé světové války Kanaďané začali pracovat na vlastním obrněném vozidle z toho důvodu, že Velká Británie nebyla schopna vyrábět tanky pro jinou potřebu než vlastní. Británie počítala zvlášť těžké ztráty svých tanků během německého tažení ve Francii.
Tank Ram – kanadský pokus o obrněné vozidlo
Takže i Kanada měla přispět vyvinutím svého vozidla, které by bylo konkurenceschopné a mohlo být nasazeno proti nepříteli na frontě. Pro Kanadu byla konstrukce nového tanku sama o sobě výzvou, když zvlášť posoudíme úroveň jejího průmyslu za války a její celkové možnosti. Návrh tanku Ram časově spadá do roku 1941, výroba vozidla probíhala do roku 1943, celkem spatřilo světlo světa přes 2 tisíce těchto vozidel.
Tank Ram poháněl motor o výkonu 400 koní (300 kW). Maximální rychlost činila 40 km/h na silnici, 32 km/h v terénu, dojezd 232 km. Pokud hovoříme o zbraňové výzbroji, primární zbraň tvořl kanon kanón OQF 6 pounder ráže 57 mm, sekundární obstarávala dvojice kulometů Browning ráže 7,62 mm. Postupně se rozběhla výroba Ramů, nicméně tempo produkce nebylo uspokojivé.
Významné limitace tanku Ram
Do začátku ledna 1942 se vyrobilo jen patnáct kusů tanku. Na vině stál nedostatek náhradních dílů. Kanada musela spoléhat na dodávky materiálů z USA a Velké Británie. Později se produkce výrazněji zrychlila a kanadské továrny mohly vychrlit až 150 kusů měsíčně. Přesto měl tank významné limitace, které zejména týkaly spolehlivosti zvoleného motoru a převodovky, dostupné pouze z USA, a jeho obtížné údržby. Stížnosti nejen Kanaďanu samotných pak padaly na výkon kanonu a jeho přesnost.
Kvalita tanku kvalita zaostávala nejen za německými tanky, ale i spojeneckými, například americkými Shermany. Z výše uvedených důvodů Kanada přecházela právě na spolehlivé Shermany, které vytěsnily z původně plánovaného nasazení tanky Ram. Kanadský tank nikdy neokusil ostrý boj, až do roku 1944 byl používán pro výcvik osádek v Kanadě a Velké Británii. Ramy ale našly i jiné použití. Byly jim odmontovány věže a tanky plnily různé účely, ať už jako velitelská vozidla, nosiče munice či dělostřelecké pozorovatelny.
Původní kanadská očekávání tedy nebyla naplněna, což mimo jiné předznamenalo i další osud Ramů po skončení druhé světové války. Kanadská armáda měla k dispozici několik stovek Ramů, otázka zněla, co dál s nimi. Kanada v roce 1946 rozhodla, že vzhledem k dostatečnému množství Shermanů ve výzbroji všechny existující Ramyvyřadí. Nekolik desítek tanků si kanadská armáda nechala jako cvičné cíle. Tank Ram můžeme mimo jiné dnes vidět ve známém tankovém muzeu v Bovingtonu ve Velké Británii.
Autor: Petr Duchoslav
Zdroj: Warhistoryonline.com