Francouzský tank Somua S-35: Respekt z něho měli i nacisté

Francouzský tank Somua S-35: Respekt z něho měli i nacisté
Autor: Bundesarchiv, Bild 121-0412 / CC-BY-SA 3.0|Popisek: Tanky Somua S-35
03 / 05 / 2022, 11:00

Somua S-35 byl francouzský tank, který vzbudil poměrně vysoký respekt i u nacistů.

Práce na tanku Somua (Société d'Outillage Mécanique et d'Usinage d'Artillerie) S-35 začaly v roce 1934 a již o rok později byl hotový první prototyp. Představení nového vozidla vzbudilo ve své době poměrně velkou pozornost vzhledem ke svým nepopiratelným kvalitám, které byly uznávány i ve světě.

Zejména zaujala pokročilá konstrukce vozidla, které nebylo snýtované z pancéřových plátů, jak to bylo obvyklé, ale věž a korba S-35 se odlévaly. Právě tvar litého pancíře přispíval k vysoké míře pancéřové ochrany. Protože byl tank vyráběn z odlévaných částí, předběhl tak v tomto směru i některé nejlepší tanky své doby.

S-35 rovněž vynikal vysokou mobilitou díky kvalitnímu zážehovému vidlicovému 8válci o výkonu 190 kW. Vozilo mohlo vyvinout rychlost na silnici 40 km/h, jeho dojezd činil 230 km. Co se týče výzbroje, tu tvořil výkonný kanon Puteaux SA-35 ráže 47 mm, doplněný jedním kulometem FM 24/29 ráže 7,5 mm.

Do roku 1940 se vyrobilo zhruba 500 tanků S-35, nicméně to bylo na obranu Francie proti německému agresorovi málo, protože asi polovina strojů byla odeslána do francouzských kolonií, a ty pak v boji chyběly. Nasazení tanku v bitvě o Francii sice vzbudilo pozornost, a to i u samotného Německa, kteří považovali S-35 za nejlepší francouzský stroj, na druhé straně ani tato na bojišti nepřehlédnutelná vozidla nedokázala odvrátit zkázu Francie.

Nacisté je naopak zařadili do vlastní výzbroje pod označením PzKpfw 35-S 739(f) a některými také ,,podarovali" svého italského spojence. S-35 pak bojovaly po boku nacistů například při vylodění spojenců v Normandii v roce 1944, některé padly do rukou hnutí Svobodné Francie pozdějšího prezidenta Charlese de Gaulla.

S-35 patřil k francouzským velmi kvalitním tankům 30. a 40. let, k jehož přednostem patřilo silné pancéřování, slušná výzbroj, vysoká mobilita a pokročilá konstrukce.

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace