Tank T-34/85 likvidoval německé Tigery a utopil v krvi maďarské a polské povstání v 50. letech

Tank T-34/85 likvidoval německé Tigery a utopil v krvi maďarské a polské povstání v 50. letech
Autor: fotoreporter sovietico sconosciuto – scan da 'Soviet tanks in combat 1941-1945' di S.Zaloga,J.Kinnear,A.Aksenov e A.Koshchavtsev; Concord publ. 1997., Volné dílo|Popisek: T-34/85
15 / 08 / 2022, 10:00

Těžko byste asi hledali známější sovětský tank, než je T-34/85, který byl operačně nasazen na tolika místech světa. Vozidlo představovalo druhou hlavní verzí sovětského tanku T-34. Ten byl odpovědí na německý Tiger I, s nímž si nedokázala varianta tanku T-34/76 poradit.

Sověti proto přikročili po ukořistění tanku Tiger I. k výrazným zlepšením prvků tanku T-34, jako byla zesílená výzbroj či pasivní ochrana. Na podvozek tanku T-34/76 se upevnila upravená věž z těžkého tanku KV-85. Zrodil se tank, který měl zasáhnout především do bojů na východní frontě. Na ni začaly tanky T-34/85 přicházet v zimě 1943, kdy už německé jednotky byly na této frontě na ústupu po největší tankové bitvě u Kurska.

Video: YouTube

Posádku vozidla tvořilo pět vojáků, jeho délka byla 6,10 metru (s kanonem vpřed 8,15 metru), výška 2,60 metru a šířka 3 metry. Stroj mohl jet rychlostí až 55 km/h, jeho dojezd pak činil 310 kilometrů. Výzbroj tanku tvořil kanon ráže 85 mm ZiS-S-53 nebo L11. Sekundární zbraní byly dva lehké kulomety DT ráže 7,62 mm. Pohonnou jednotku zajišťoval čtyřdobý, vodou chlazený vznětový motor V-2 o výkonu 500 koní.

Po druhé světové válce, kde odvedl tank vynikající služby, byl licenčně vyráběn také v Československu v ČKD Sokolovo, respektive v Závodech J. V. Stalina v Martine. Dohoda mezi Československem a Sovětským svazem na poskytnutí licence k výrobě T-34/85 byla podepsána v roce 1949. První licenčně vyrobený tank v Československu byl pak na světě 1.září 1951, když se na subdodávkách podílely i Škodovy závody v Plzni a závod SMZ v Dubnici nad Váhom.

Smutně proslulým faktem zůstává, že T-34/85 se také podílel na zardoušení protikomunistických povstání v tehdejším sovětském bloku. Operačně nasazen tak byl tank zejména ve východním Berlíně v roce 1953, Polsku a Maďarsku v roce 1956, kdy vláda pod vedením Imre Nagye, později popraveného, vyhlásila jednostranné vystoupení z Varšavské smlouvy.

Tank T-34/85 se také zúčastnil arabsko-izraelských válek v letech 1956, 1967 a 1973. Nicméně tím jeho životnost zdaleka neskončila. Tank byl totiž úspěšně používán i v Africe v 70. letech. Zvládli ho řídit i tamní obyvatelé, protože byl jednoduchý na obsluhu. Naposledy se bojově představil i v 90. letech na Balkáně, konkrétně v občanské válce, která zuřila na území Bosny a Hercegoviny.

Tanku T-34/85 se vyrobilo necelých 50 000 kusů a řadí se tak mezi sovětské nejspolehlivější a také nejpoužívanější tanky, které kdy byly vyrobeny.

Zdroj: Tank, Michael E. Haskew, Tanks-encyclopedia.com, tankmuseum.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace