Tankové eso Kurt Knispel: Opovrhovalo autoritami, na válečném poli patřilo k nejlepším

Tankové eso Kurt Knispel: Opovrhovalo autoritami, na válečném poli patřilo k nejlepším
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Kurt Knispel
05 / 03 / 2022, 14:30

Kurt Knispel je skutečným pojmem. Toto tankové eso patří vedle Michaela Wittmana k jednomu z nejlepších tankových velitelů vůbec.

Když se řekne německé tankové eso, asi se nejspíš čtenáři vybaví Michael Wittman, který byl nacisty až heroizován. Knispel byl však zároveň člověkem, který si uměl užívat života se vším, co k němu patří, a jenž byl velmi svéhlavý. Neměl v lásce autority a vymykal se z běžného rámce vzorného nacistického vojáka. Právě to jej od ostatních odlišovalo.

Knispel se narodil v roce 1921 ve vesnici Salisov na území Československa. Vesnice byla obývána z velké části Němci včetně Knispelovy rodiny, a tak nelze říci, že měl český původ. Pro budoucí ,,povolání" však měl ty nejlepší předpoklady. Vyučil se automechanikem a byl malého vzrůstu. Poté, co absolvoval povinný vojenský výcvik, narukoval v roce 1940 v 19 letech do armády. Protože byl technicky zdatný, byl přidělen k tankové jednotce, což předurčilo jeho další osud tankového velitele.

Nejprve však musel projít výcvikem na lehké tanky typu PzKpfw I a PzKpfw II, až posléze si ,,osvojil" střední tank PzKpfw IV. Křest ohněm pro něho byla válka pro Sovětskému svazu v operaci Barbarossa, která začala v červnu 1941. Za své bojové úspěchy si vysloužil Železný kříž druhé třídy, a to mu bylo pouhých 20 let. A brzy se začaly dostavovat další významné úspěchy, které Knispelovi dodávaly velkou dávku sebevědomí, kterou zvláště při likvidaci sovětských tank§ T-34 potřeboval. Kromě nezpochybnitelných vojenských úspěchů se dokázal Knispel také obrátit i proti ,,svým".

V roce 1942 jeden z příslušníků Schutzpolizei začal bít bezbranného vězně, Knispel se ho zastal a policistovi se snažil domluvit, ať vězně přestane bít. Došlo k potyčce, když Knispel sebral policistovi jeho pušku a hodil s ní o zem. Pak mu ,,ručně" vyčinil. Za tento incident Knispelovi hrozil vysoký trest, nakonec se ho zastal velitel praporu, který vše urovnal.

To názorně dokladuje Knispelův vztah k autoritám, kterými často opovrhoval. O nacistickém režimu rovněž neměl žádné iluze, nebyl ani příslušníkem NSDAP. Knispelovi nadřízeni jeho chování s nechutí tolerovali vzhledem k jeho bojovým zásluhám a oceněním, která dostal.

Knispel bojoval i ve Francii, kdy se snažila jeho jednotka zastavit postup spojenců v oblasti Caen. Tato mise se však nepodařil i přesto, že Knispel dokázal zničit 23 amerických Shermanů. V říjnu 1944 pak Knispelova jednotka operovala v Budapešti. Ale to už se blížil konec války, kterého se však Knispel nedožil. 30. dubna 1945 v den sebevraždy Adolfa Hitlera utrpěl smrtelné zraněné při obranných bojích sváděných na Jižní Moravě. Jeho ostatky byly nalezeny identifikovány až v roce 2013.

Knispel, který se dožil pouhých 23 let, má na svém kontě 168 potvrzených zničení nepřátelského tanku. Se 126 tanky si dokázal poradit jako střelec, 42 pak v roli velitele tanku. Zůstává tak jedním z nejlepších tankových velitelů všech dob.

Zdroj: warthunder.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace