Tankové eso Otto Carius a 17 zničených sovětských tanků během 20 minut

Tankové eso Otto Carius a 17 zničených sovětských tanků během 20 minut
Popisek: Ilustrační obrázek
14 / 09 / 2019, 13:00

Jeden z nejlepších tankových velitelů 2. světové války a eso na těžkých tancích Tiger. Otto Carius dosáhl celkem více než 150 vítězství.

Jedním z jeho největších úspěchů byla likvidace 17 sovětských strojů v červnu 1944 u Dünaburgu, kam byl Carius a jeho tanky převelen, aby čelil sovětské ofenzivě proti německému severnímu armádnímu uskupení. Sovětům se podařilo překonat německou obrannou linii na jih během operace Bagration s cílem zničit armádní skupinu Střed. Obnovený sovětský útok na severu měl za cíl obsadit přístavní město Riga.

22. června Carius a jeho uskupení osmi těžkých tanků Tiger vyrazilo proti vesnici Malinava severně od Dunaburgu, aby zastavil sovětský postup. Carius a Oberfeldwebel Albert Kerscher (eso s více než 100 vítězstvími) se vydali v Kübelwagenu na průzkum do vesnice.

Zjistili, že sovětský předvoj již dorazil a čeká na další sovětské síly. Carius vyhodnotil, že je klíčové na vesnici zaútočit a zabrat ji zpět dříve, než dorazí hlavní sovětské síly.

Carius zaútočil na vesnici pouze se dvěma Tigery a zbývajících šest nechal jako rezervu. Do vesnice vedla pouze jedna cesta a použití všech tanků mohlo vést k nebezpečné situaci na přístupové cestě. Carius vedl útok ve svém tanku, následován Albertem Kerscherem ve druhém Tigerovi.

Rychlost a moment překvapení byly pro Cariusův plán kritické. Jen jeho Tiger vjel do vesnice, dva tanky T-34/85 začaly otáčet své hlavně na německé útočníky. Kerscherův Tiger ale oba okamžitě zlikvidoval.

Pak před sebou Carius spatřil mohutný tank a na chvíli se domníval, že musí čelit King Tigerovi, který byl zajat Sověty, ale pak svůj cíl identifikoval jako nový sovětský těžký tank IS-2. Zahájil palbu a další sovětský tank skončil jako koule plamenů.

Tigery obou es začaly úřadovat a za asi 20 minut bylo 17 sovětských tanků zlikvidováno. Carius za tento excelentní útok získal Dubové ratolesti ke svému Rytířskému kříži.

Jak Carius, tak Kerscher 2. světovou válku přežili a Kerscher sloužil i v nově budovaném Wehrmachtu během let 1956-1969. Carius vedl lékárnu...

 

 

Zdroj: Flames of War  

Tagy článku