Tasmánský hrdina sestřeloval japonská letadla z paluby potápějící se lodi

Tasmánský hrdina sestřeloval japonská letadla z paluby potápějící se lodi
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: HMAS Armidale
29 / 12 / 2021, 10:00

Rozstřílená HMAS Armidale začínala klesat pod hladinu, ale mladý námořník Teddy Sheean se připoutal k protiletadlovému dělu a střílel na útočící Japonce aby zachránil kamarády na hladině, dokud loď nezmizela pod vodou.

Sheeanovi bylo pouhých 18 let, když opustil svůj domov v Lower Barrington na severozápadě Tasmánie, aby se připojil k australskému námořnictvu a bojoval ve druhé světové válce. Zemřel při obraně korvety HMAS Armidale před japonskými válečnými letadly u pobřeží toho, co je nyní známé jako Východní Timor, pouhý rok poté, co narukoval.

Teddy Sheean

Teddy Sheean (Foto: Wikimedia Commons, volné dílo)

Koncem listopadu 1942 australské námořnictvo vyslalo korvetu Armidale, sesterskou loď Castlemaine a pomocný hlídkový člun Kuru na evakuaci kontingentu Nizozemců a portugalských civilistů z Betano Bay a bohužel byly zachyceny japonskými pozorovacími letouny poprvé již při vyplutí z přístavu Darwin. Následovalo několik útoků, kdy ani jedna strana nebyla schopna té druhé uškodit.

Změna nastala po rozdělení lodí, když 1. prosince ve 13:00 spatřili námořníci Armidale blížící se japonské bombardéry v doprovodu stíhacích Zer. Dva útočící letouny byly poškozeny protiletadlovou palbou z korvety. Druhý letecký útok nastal ve 14:00, když pět stíhaček Zero odvedlo pozornost protiletadlové ochrany korvety, zatímco devět torpédových bombardérů podniklo útok. V 15:10 byla loď zasažena na levoboku dvěma torpédy v rychlém sledu, první v místě jídelny, kde zahynulo mnoho vojáků, druhé udeřilo na místě strojovny.

Když se vojáci a námořníci začali evakuovat do vody, Zera přestala útočit na potápějící se korvetu a začala střílet na přeživší námořníky. Tehdy přišla chvíle Edwarda „Teddy“ Sheeana, který byl zraněn během počátečním útoku. Mladík se připoutal k jednomu z protiletadlových děl Oerlinon ráže 20 mm a zahájil palbu na japonská letadla.

Díky jeho střelbě skončilo jedno Zero v moři a minimálně další dvě byla poškozena. Teddy pokračoval v obranné palbě, dokud se za ním a Armidale nezavřela hladina. Tasmánský námořník Teddy Sheean má zásluhu na záchraně 49 členů posádky své lodi.

Za svoje zásluhy byl oceněn sedmdesát osm let od svých hrdinských činů udělením nejvyššího vojenského vyznamenání Austrálie, Viktoriina kříže v roce 2020. Cenu převzal Sheeanův synovec Garry Ivory.

Generální guvernér David Hurley řekl, že Sheeanův příběh dodnes rezonuje. "Rychle se potápějící loď... šance na přežití reálná, ale v okamžiku ji zahodilo jeho rozhodnutí vrátit se ke své zbrani a pokusit se zachránit své kamarády," řekl.

"Obětoval svůj život, aby ti, kteří zůstali na hladině, měli šanci na přežití. Teddy si nevybral oběť ve snaze vyhrát válku, udělal to, aby zachránil své přátele," řekl viceadmirál námořnictva Michael Noonan během ceremoniálu.

Za udělení vyznamenání a uznání činů Teddyho bojoval Garry Ivory 30 let.

Zdroj: abc.net.au

 

Tagy článku