Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Tatiana Nikolajevna Baramzinová
Tatiana Nikolajevna Baramzinová byla jednou z úspěšných sovětských snajperek, která si připsala na konto 40 zabitých německých vojáků. Nepřítel však záhy připravil pomstu.
Baramzinová rozšířila řady úspěšných sovětských snajperek za druhé světové války. Na její pažbě se skví minimálně 36 potvrzených zabití nepřítele. Baramzinová se narodila v roce 1919 jako páté dítě ze šesti. V roce 1934 absolvovala budoucí elitní odstřelovačka pedagogický institut a strávila dva roky jako učitelka v mateřské škole.
V roce 1940 se zapsala na univerzitu v Permu, o rok později však vpadly nacistické hordy do Sovětského svazu a pod tíhou vlastenectví Baramzinová začala navštěvovat ošetřovatelské kurzy, aby byla ve válce platnou. Záhy však zjistila, že tudy její další životní cesta nepovede a rozhodla se tedy přesedlat na snajperku.
V roce 1943 byla odeslána na výcvik do snajperské školy, kde si osvojila řemeslo a v roce 1944 se jí dostalo přidělení k 3. běloruskému frontu. Nutno konstatovat, že Baramzinová se hned na začátku osvědčila. Během tří měsíců dokázala zneškodnit 16 nepřátelských vojáků, dohromady pak 36. Vše se vyvíjelo dobře, ale protože Baramzinovou trápily čím dále více problémy se zrakem, byla ze snajperských řad posléze stažena a našla uplatnění jinde - v opravě telefonních spojení.
V červenci 1944 se prapor, v němž hrála Baramzinová stále důležitou úlohu, účastnil bojů blízko města Smaljavičy v Bělorusku. Úkolem praporu bylo obsadit strategicky důležité křižovatky, ale snaha se nakonec minula účinkem.
Sověti totiž namístě čelili mnohem větší přesile napřátel a Baramzinová se měla starat o raněné sovětské vojáky a v případě potřeby zajistit jejich odvlečení do blízkého lesa. Snažila se pomoci co největšímu počtu svých spolubojovníků, ale v nastalém chaosu sama utrpěla zranění. Při zběsilé německé dělostřelecké palbě upadla do zajetí a nepřítel ji podrobil krutému mučení, které zahrnovalo i vypíchnutí očí. Po neskonalých chvílích hrůzy ji Němci doslova popravili střelou z protitankové pušky. Její tělo následně zohavili, a to tak, že z ní vpodstatě zbyly jen zbytky vlasů a uniforma. Její spolubojovníci měli následně problémy s identifikací jejího těla.
Baramzinové bylo 24 let, nicméně jí kremelští vládci udělili těsně před koncem války posmrtně titul Hrdina Sovětského svazu. Baramzinová byla jednou z dalších významných sovětských snajperek, kterou služba vlasti stála život.
Zdroj: history.com