Tengiz Shavgulidze: ,,sovětský MacGyver", který zle zatápěl nacistům

Tengiz Shavgulidze: ,,sovětský MacGyver&quote;, který zle zatápěl nacistům
Autor fotografie: screenshot Youtube
29 / 06 / 2019, 13:00

Tengiz Shavgulidze byl sovětský partyzán gruzínského původu, který byl členem skupiny, jež se soustředila na diverzní protinacistické akce. V těch byl Shavgulidze mimořádně úspěšný.

Shavgulidze se proslavil zejména svými nápaditými vynálezy, které používal v protinacistickém boji. Pocházel z gruzínského města Kutaisi. Před vypuknutím druhé světové války se stal inženýrem a od roku 1939 sloužil u železničních jednotek.

Na začátku druhé světové války bojoval na Ukrajině, kde byl zraněn a následně i vězněn. Podařilo se mu však utéct ze zajetí a připojil se k partyzánské jednotce v blízkosti Minsku. Vzhledem k hustotě zdejších lesů mohla být partyzánská jednotka obzvlášť aktivní. Během války se jí podařilo vykolejit 11 128 vojenských vlaků, zničit 18 700 vozidel, 1 355 tanků a jiných obrněnců a 305 letadel. To jsou skutečně impozantní čísla.

Sám Shavgulidze zde osvědčil svůj nápaditý talent inženýra, když přispěl zejména k vykolejení vlaků svým vlastním vynálezem, který vyrobil na přelomu zimy 1942 - 1943. Jednalo se o klín (tzv. Shavgulidzeho klín), který byl spolehlivým nástrojem, jak vlak dostat z trati. I když partyzánská skupina neměla zbraní či munice nazbyt, dokázal Shavgulidze sestrojit podomácku granáty z úlomků vodovodního potrubí. Granáty s velkou účinností pak byly dodávány centrálnímu velení partyzánů v oblasti Minsku, kteří jich měli k dipozici přes 7 tisíc.

Dalším užitečným vynálezem vyrobeným ,,na koleně" v polních podmínkách pak byla puška předělaná na funkční granátomet. Ta měl dosah 300 metrů a opět byla dodávána v poměrně velkém množství partyzánskému hnutí.

Shavgulidzeho vynálezy, kterých bylo nespočet (odhadem 85), významně pomohly partyzánům v jejich boji proti nacistickým invazorům. Za své zásluhy obdržel Shavgulidze Řád rudého praporu. Po skončení války se vrátil do Moskvy, kde se působil v pozici inženýra na v institutu železničníhího vědeckého výzkumu. Zemřel v roce 1987.

 

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.